wtorek, 19 marca 2024

Pałac Większyce. Krajobraz z pałacem

Pałac w Większycach przed laty był częścią wyjątkowego parku krajobrazowego, który swą malowniczością przyciągał zakochanych. Dziś w rezydencji mieści się restauracja, w której każdy może poczuć odrobinę dawnego luksusu. Jak Wam się podoba ten zabytek województwa opolskiego?

Wieś Większyce (niem. Wiegschütz) w województwie opolskim należała od 1852 roku do Marca Heymanna - radcy prawnego i filozofa. W latach 60. XIX wieku Heymann założył park krajobrazowy z 69 gatunkami drzew i krzewów. Na wyspie na stawie miała stać altana z posągiem Adama i Ewy, która przyciągała zakochanych. W 1871 roku w najwyższym punkcie parku wzniesiono neogotycki pałac z kremowej cegły, ze sporą ilością sterczyn, wieżyczek, wykuszów i facjatek. 

W rękach Heymanna pozostał do 1912 roku, kiedy to został sprzedany Emilowi Pyrkoschowi, właścicielowi zakładów chemicznych nawozów sztucznych w Raciborzu (wówczas jednej z największych fabryk tego typu). Przed wybuchem II wojny światowej przekazał on pałac na cele społeczne i w rezydencji powstało przedszkole. W trakcie wojny mieścił się tu szpital wojskowy, a w latach 1945-19686 Uniwersytet Ludowy. Od 2003 roku znajduje się w rękach prywatnych; a od 2011 r. w pałacu działa restauracja. 

Większyce przeszyły ciekawą drogę od parku krajobrazowego, poprzez prywatną luksusową rezydencję i uniwersytet aż po restaurację. Chyba tylko jedno się nie zmieniło - miejsce to nieustannie wzbudza zachwyt. Oby więcej takich wspaniałych inwestycji w zabytki!
1 komentarz:

  1. Niemcy mieli klasę :) Podobnie jest z Pałacami w Mosznej czy innych miejscowościach

    OdpowiedzUsuń