poniedziałek, 11 marca 2024

Łóżko z widokiem. Opuszczony Hotel Daliaa

Pomysł wkomponowania budynku w naturalne ukształtowanie górskiego stoku wzbudził mój zachwyt, a przecież projekt ma prawie 60 lat! Dawny Dom Wypoczynkowy Chemik, współcześnie - Hotel Daliaa, zdaje się płynąć Doliną Jaszowca. Pamiętam, że jako dziecko spałam podczas wycieczki szkolnej w takim właśnie hotelu z przeszklonymi klatkami schodowymi i wielkimi oknami z widokiem na góry. Czy to była Daliaa? Niestety nie wiem, ale wspomnienia wróciły, ożywiając na chwilę ten opuszczony hotel.


Hotel Daliaa położony jest w Dolinie Jaszowca, na zboczu Równicy w Beskidzie Śląskim. Obiekt składa się z pięciu pawilonów połączonych ze sobą (dawniej) przeszklonymi korytarzami. Jest to przykład pomysłowego wkomponowania architektury w naturalne ukształtowanie terenu - do budynku wchodziło się na samej górze i schodami w dół docierało do pokoi. Obiekt zbudowano w latach 60. jako Dom Wypoczynkowy "Chemik" dla pracowników Rafinerii Czechowice.


W czasach swojej działalności Daliaa oferowała nocleg dla 55 osób w 20 apartamentach mogących pomieścić od 2 do 4 osób. Każdy z nich składał się z sypialni lub dwóch oraz salonu z kompletem wypoczynkowym, telewizorem i lodówką. Apartamenty posiadały także własne łazienki. Okna na całą  ścianę pozwalały podziwiać widoki na pobliskie góry. Wygląda na to, że Hotel Daliaa był swego czasu obiektem o dość wysokim standardzie.


Ostatnich gości hotel przyjął prawdopodobnie na początku 2010 roku. W 2013 roku ogłoszono licytację komorniczą z ceną wywoławczą 3 miliony złotych. Kolejną, rok później, już z ceną 8 mln. Chętnych na zakup w obu przypadkach nie było. Dziś jest to ruina pozbawiona większości wyposażenia; szyby zostały wybite, a złomiarze ukradli wszystko to, co można było sprzedać. Widok jest doprawdy przygnębiający.


Chodząc po Dalii nie opuszczało mnie wrażenie, że jako dziecko spałam w tym lub podobnym hotelu. Pamiętam te przeszklone ściany i długie korytarze ze schodami. Czy było to tutaj, czy w podobnym hotelu - trudno dziś stwierdzić. Mimo że Daliaa jest już tylko ruiną, przywołała we mnie wspomnienia o wycieczce sprzed wielu lat.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz