środa, 20 lipca 2022

Zamek Lenno we Wleniu. Najstarszy murowany zamek na Śląsku

Położony na Pogórzu Izerskim zamek Lenno we Wleniu uchodzi za jedną z najstarszych warowni w Polsce i najstarszą na Śląsku. Jeśli ciekawa historia to dla Was nie wszystko, to jestem pewna, że zachwyci Was widok z zamkowej wieży, z której podziwiać można pasmo Karkonoszy, Góry Kaczawskie oraz Izerskie. To miejsce po prostu trzeba odwiedzić!

Lenno, Lehnhaus, Wleński Gródek - każda z tych nazw odnosi się do zamku górującego nad miejscowością Wleń na Dolnym Śląsku. Już w X wieku istniał w tym miejscu drewniano-ziemny gród, podniesiony w 1108 roku do rangi kasztelanii. Około 1160 r. książę Bolesław Wysoki rozpoczął wznoszenie tzw. "domu romańskiego", czyli pierwszej murowanej budowli zamkowej. Uważana jest ona za najstarszy świecki budynek na Śląsku i jedno z najstarszych założeń zamkowych w Polsce. W tamtym czasie wzniesiono także mur obronny. W XIII wieku zamek został rozbudowany między innymi o wieżę obronną i kaplicę, a wiek później powstała wieża mieszkalna. 

Kolejne lata przyniosły dalszy rozwój warowni i zagęszczenie jego zabudowy. W XV wieku umocniono tzw. zamek średni. W 1428 r. Wleń był bezskutecznie oblegany przez husytów; nieco bardziej burzliwa okazała się dla niego wojna trzydziestoletnia. Szwedzi warownię kilkukrotnie zdobywali i byli z niej przepędzani przez wojska cesarskie. Po ostatecznym odbiciu Wlenia 7 września 1646 r., cesarski generał Montecucoli nakazał wysadzić zamek w powietrze, aby nigdy już nie był punktem oporu. Od tego czasu twierdza pozostaje w ruinie.

Po wojnie nowym właścicielem zamku został pułkownik króla Francji Ludwika XIII Adam von Kaulhaus, jednak nie zdecydował się on na odbudowę ruiny. Zamiast tego zbudował nieco niżej pałac, w którym zamieszkał. Od roku 1804 do końca II wojny światowej oba obiekty pozostawały w rękach rodziny von Haugwitz. Obecnie w pałacu działa hotel, a zamek w formie ruiny udostępniony jest do zwiedzania. Z jego wieży podziwiać  można podziwiać pasmo Karkonoszy oraz panoramę Gór Kaczawskich i Pogórza Izerskiego. Zobaczcie zresztą sami.


Wleń leży w bliskim sąsiedztwie Doliny Bobru, która obfituje w atrakcje, takie jak wieża w Siedlęcinie, gościniec Perła Zachodu czy zapora w Pilchowicach. Nie można go pominąć podczas wędrówki po okolicy,  a wspaniałe widoki z wieży są jego największym atutem. To prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników zamków. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz