sobota, 23 lipca 2022

Pałac w Przyszowicach - rezydencja rodziny von Raczeck

Przyszowice są wsią w powiecie gliwickim, która przez lata związana była z rodem von Raczeck. To właśnie oni wznieśli pod koniec XIX wieku eklektyczny pałac wraz z parkiem. Po latach zaniedbań pałac odzyskał część swojego blasku i dziś jest ozdobą okolicy. 

Pałac w Przyszowicach zbudowany został przez rodzinę von Raczeck (Raczek) w latach 1890-95. Budynek powstał prawdopodobnie w miejscu wcześniejszego założenia, jednak raczej nigdy nie poznamy pełnej historii Przyszowic, ponieważ większość dokumentów spłonęła w pożarze w XVII wieku. Pałac jest budowlą eklektyczną, zbudowaną na planie prostokąta, z wejściem od południowej strony. Po lewej i prawej stronie wejścia znajdują się pilastry nawiązujące do jońskiego porządku kolumn. Portal zwieńczony jest kartuszem herbowym, a budowla pokryta jest wielospadzistym dachem. Wieża obecnie pokryta jest dachem płaskim, jednak przez II wojną światową wieńczyła ją cebulasta kopuła. Raczkowie byli właścicielami Przyszowic do początków XX wieku, kiedy pałac przeszedł w posiadanie rodziny von Korn. Po II wojnie światowej dokonano nacjonalizacji i pałac oddano Spółdzielni Produkcyjnej „Promień”. W latach 90. właścicielem została gmina Gierałtowice. Obecnie mieści się tu kilka placówek: przychodnia lekarska, przedszkole, biblioteka, restauracja. Na początku XXI wieku przeprowadzono renowację elewacji, która przywróciła pałacowi dawny blask. Niestety oryginalne wnętrza zostały zniszczone i obecnie dominuje w nich "styl PRL". Wokół budynku znajduje się rozległy park.

Położone na uboczu turystycznych szlaków Przyszowice mogą pochwalić się pięknym pałacem oraz parkiem. Jest to jeden z przykładów śląskich pałaców, których wbrew pozorom na tym industrialnym obszarze jest całkiem sporo. Warto go zobaczyć na przykład przy okazji wycieczki do zamku w Chudowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz