sobota, 23 lipca 2022

Zamek w Chudowie. Lata chude i tłuste

Zamek w Chudowie jest ciekawostką na mapie Górnego Śląska, na którym więcej jest pałaców potentatów przemysłowych niż średniowiecznych i renesansowych ruin. Na przestrzeni wieków przewinął się przez wiele rąk, by w końcu stać się romantyczną trwałą ruiną, a następnie zostać zapomniany na dziesięciolecia. Obecnie odzyskał swój blask i jest popularną atrakcją turystyczną w okolicy. Jak dziś prezentuje się Chudów?

Chudowski zamek zbudowano na planie prostokąta o wymiarach 30x25 metrów. W środku założenia znajdował się dziedziniec z centralnie położoną studnią, a w części południowo-zachodniej usytuowano czworoboczną wieżę o podstawie 8,5x7,6 m. Po obu jej stronach wzniesiono budynki mieszkalne. Pierwotnie wejście do zamku prowadziło przez drewniany most nad fosą. Renesansowy zamek powstał prawdopodobnie w latach 30. XVI wieku w miejscu wcześniejszego, średniowiecznego założenia - siedziby rodu Chudowskich. Zamek renesansowy powstał dla Jana Gierałtowskiego, który w 1532 kupił dobra rycerskie Chudów-Paniówki.


Po Janie Gierałtowskim zamek odziedziczył jego syn - Wacław. Gierałtowscy byli w posiadaniu Chudowa do 1622 r. Od 1706 do 1767 właścicielami majątku była rodzina Folgarów, za czasów której zamek uchodził za jedną z najważniejszych rezydencji Górnego Śląska. Po 1767 roku Chudów często zmieniał właścicieli - jednym z nich był Aleksander von Bally, który dokonał przebudowy zatracającej renesansowy charakter obiektu. W 1850 r. majątek znalazł się w rękach wychowanki Karola Goduli - Joanny Schaffgotsch i jej męża Hansa Urlicha (byli oni także właścicielami pałacu w Kopicach). Za ich władania w zamku wybuchł pożar, który zniszczył część budynku. Na polecenie właścicieli nie podjęto się odbudowy, lecz przekształcono zamek w romantyczną ruinę. Do połowy lat 90. XX wieku zamek pozostawał bez opieki. W 1995 specjalnie w tym celu utworzona fundacja "Zamek Chudów" przystąpiła do prac porządkowych, a od 2001 r. doszły do tego badania archeologiczne. W 2003 roku zakończono odbudowę wieży, w której dziś funkcjonuje zamkowe muzeum. W pobliżu obiektu rośnie topola "Tekla" - najgrubsza jednopienna topola kanadyjska w Polsce z największą dziuplą w Polsce. We wnętrzu drzewa urządzono nawet mały domek :-)


Zamek w Chudowie to historyczna ciekawostka Górnego Śląska i ważny kawałek historii regionu. Miło patrzeć, jak obiekt został dobrze zaopiekowany i choć otaczające go budki z fast-foodami oraz drogi parking nieco psują dobre wrażenie, to sama ruina broni się przed komercją. W pobliżu zobaczyć można również pałac w Przyszowicach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz