wtorek, 12 lipca 2022

Wieża książęca w Siedlęcinie. Skarby średniowiecza na Dolnym Śląsku

Gdzie zobaczycie największą średniowieczną wieżę mieszkalną w Europie Środkowej? Gdzie znajdują się jedyne na świecie zachowane w miejscu powstania średniowieczne malowidła z legendą o sir Lancelocie? Gdzie zachowały się najstarsze w Polsce kompletne stropy drewniane z lat 1313-14? Na wszystkie te pytania odpowiedź jest jedna - w Siedlęcinie! Nie byliście jeszcze w wieży książęcej? Musicie nadrobić zaległości!

Budowę gotyckiej wieży rozpoczęto najprawdopodobniej w 1314 roku na zalecenie księcia Henryka I jaworskiego. Wzniesiono ją planie zbliżonym do prostokąta o wymiarach 20 x 14,5 m i pierwotnie miała trzy kondygnacje oraz piwnice, a otaczała ją fosa i mury obronne. Około roku 1346 na trzeciej kondygnacji powstały ścienne polichromie nawiązujące do rycerza Okrągłego Stołu - sir Lancelota. Są to jedyne na świecie obrazy o tej tematyce zachowane w miejscu ich powstania, co czyni wieżę w Siedlęcinie prawdziwym unikatem. Zobaczycie tu także najstarsze w Polsce malowidła ścienne o tematyce świeckiej z lat 1345-46.

W 1368 roku wieża została sprzedana przez wdowę po Bolku II - księżną Agnieszkę - rycerzowi Jenschinowi von Redern i do połowy XV w. obiekt pozostał w rękach jego spadkobierców. Po pożarze w 1575 roku  wieżę odbudowano i podwyższono o jedną kondygnację. Z kolei w XVI wieku wybito okna oraz utworzono nowe wykusze latrynowe. W tym samym stuleciu do wieży bramnej dostawiono budynek mieszkalny, a XVII wiek przyniósł budowę bloku kuchennego. W tym okresie wieża często zmieniała swoich właścicieli, aż w XVIII w. trafiła w posiadanie rodu von Schaffgotschów, którzy władali nią do 1945 roku.

Po wojnie przez długi czas wieża pozostawała bez opieki i sytuacja ta uległa zmianie dopiero w 2001 roku, kiedy zabytek przejęła fundacja, która przeprowadziła gruntowną renowację zarówno cennych malowideł, jak i ścian, kominków stropów, podłóg, portali i drzwi. Efekty zostały docenione: w 2008 roku obiekt został laureatem konkursu na Perły w Koronie województwa dolnośląskiego, a w 2009 roku otrzymał nagrodę „Liczyrzepa” za najlepszy produkt turystyczny powiatu karkonoskiego. Wieżę można zwiedzać, a godziny otwarcia i cennik znajdziecie na stronie www.

Choć minęło już trochę czasu od naszej wizyty w Siedlęcinie, to wciąż bardzo miło wspominam zwiedzanie wieży. To prawdziwy unikat na mapie Dolnego Śląska i Europy Środkowej. Nigdy wcześniej ani nigdy później nie zwiedzałam podobnego zabytku. Polecam z całego serca wycieczkę w tamte rejony. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz