niedziela, 27 marca 2022

Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Zrób to sam

Słyszeliście kiedyś o porcelanie Ćmielów? Być może nawet macie w swoim domu wyroby z tego legendarnego zakładu, który działa nieprzerwanie od 1790 roku? Jeśli chcecie nie tylko poznać historię Ćmielowa, ale także samemu wykonać porcelanową figurkę, to musicie koniecznie odwiedzić Żywe Muzeum Porcelany.

Niewielkie miasto Ćmielów w województwie świętokrzyskim jest siedzibą działających w tym miejscu od 1790 roku Zakładów Porcelany. Przez cały okres swojej działalności powstały tu niezliczone wyroby porcelanowe, które cieszą się uznaniem na całym świecie. Znamiennym jest fakt, że zakład mimo trudności nie przerwał swojej działalności nawet podczas II wojny światowej. Obecnie jest to nie tylko funkcjonująca fabryka, ale też muzeum - i to muzeum wyjątkowe, bo żywe. Co to znaczy?

W Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie zwiedzający poznają cały ciąg produkcyjny porcelany i mogą sami wziąć udział w jej tworzeniu. Zwiedzanie zaczyna się w warsztacie garncarskim, by po chwili znaleźć się przy 22-metrowym piecu garncarskim, który jeszcze do niedawna był czynny! Następnie zwiedzający mogą wejść do wnętrza starego, oryginalnego pieca do wypału porcelany, w którym obecnie znajduje się... sala multimedialna. Kolejnym etapem jest warsztat z tworzenia figurek porcelanowych, a na koniec można podziwiać kolekcję współczesnej rzeźby porcelanowej.


Według mnie najciekawszą częścią są warsztaty, które odbywaj się według jednego z czterech programów: lepienie róży z masy porcelanowej, malowanie kotka, malowanie filiżanki lub malowanie kubka. Szkolenia odbywają się pod okiem instruktora, który dokładnie przedstawia kolejne etapy powstawania porcelany. Osobliwą ciekawostką jest także możliwość obejrzenia wyrobów z różowej porcelany odtworzonej wg przedwojennej receptury Bronisława Kryńskiego. Natomiast od roku 2021  można również podziwiać szmaragdową porcelanę, jedyną taką na świecie, wymyśloną i opatentowaną przez Adama Spałę.


Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie jest wyjątkową ciekawostką na mapie województwa świętokrzyskiego. Możliwość zwiedzania części zakładu, dosłownie, od środka oraz świetnie przygotowane warsztaty sprawiają, że jest to atrakcja dla dzieci i dorosłych. Najlepiej przekonajcie się sami!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz