środa, 1 grudnia 2021

Cerkiew w Równi nie ma sobie równych

Bieszczadzkie cerkwie się mają sobie równych. Często są dziś jedynymi pozostałościami po dawnych bojkowskich wsiach. Tym razem pokażę Wam świątynię znajdującą się w północnej części regionu. Oto cerkiew w Równi

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Równi obecnie funkcjonuje jako kościół katolicki, ale do 1951 roku, do czasu wysiedlenia ukraińskich mieszkańców wsi, była świątynią greckokatolicką. Nie jest znana dokładna data jej powstania, określa się ją na pierwszą połowę XVIII wieku. 

Po wysiedleniu Ukraińców cerkiew wykorzystywana była jako magazyn, lecz mimo to jej wnętrze przetrwało w dobrym stanie. W latach 60. XX wieku została wpisana na listę zabytków, a zabytkowy ikonostas z XVI w., cztery ikony XVIII-wieczne oraz siedem chorągwi procesyjnych trafiły do muzeum w Łańcucie. 

W 1969 roku miejscowi wierni, bez zgody administracji państwowej, zaadaptowali dawną cerkiew na cele liturgii rzymskokatolickiej. Oficjalne przekazanie nastąpiło dopiero trzy lata później. Obecnie świątynię można podziwiać przede wszystkim z zewnątrz, chyba że akurat trafi się na nabożeństwo. W innym przypadku można zajrzeć do środka przez okienko. Przy cerkwi zachowały się pojedyncze nagrobki bojkowskie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz