niedziela, 19 grudnia 2021

Zamek Jánský Vrch w Javorníku. Boski zamek cudem ocalały

W czeskiej miejscowości Javorník (zaraz za granicą polsko-czeską, w okolicach Paczkowa) zwiedzić można bardzo dobrze zachowany zamek Jánský Vrch. Liczący ponad 600 lat obiekt sięga historią do czasów Bolka I, który nakazał wzniesienie na wzgórzu pierwszego grodu. Dziś górująca nad miasteczkiem warownia jest jedną z największych atrakcji okolicy. 

Historia Javornika sięga XIII wieku. Początkowo należał on do Piastów świdnickich, którzy w 1348 roku odstąpili go biskupom wrocławskim. W ich rękach, z krótkimi przerwami, pozostał do 1945 roku. Sama warownia powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Na początku XVI wieku na styl renesansowy przebudował go biskup Jan Roth. W tym okresie również pojawiła się nazwa Jánský Vrch, czyli Góra Jana - na cześć patrona biskupstwa wrocławskiego - Jana Chrzciciela.


Kolejne przebudowy miała miejsce w XVII wieku - między innymi rozebrano średniowieczną wieżę i utworzono salę koncertową, a wokół zamku pojawiły się ogrody. Ostatnia znaczące przebudowa zakończyła się w 1801 roku i nadała obiektowi zachowany do dziś wygląd. XX wiek przyniósł dwie wojny i trudne czasy dla Europy, ale Jánský Vrch oparł się grabieży i do dziś podziwiać możemy większość oryginalnego wyposażenia. Jak to możliwe? Cóż, prawdopodobnie to kuratela kościoła uchroniła zamek przed grabieżą po zakończeniu II wojny światowej...


Jakiś czas po wojnie zamek przeszedł w ręce państwa czeskiego (wtedy czechosłowackiego) w ramach wymiany dóbr z polską archidiecezją i obecnie jest udostępniany do zwiedzania. Podczas wycieczki zobaczyć historyczne wnętrza oraz największą w Czechach kolekcję fajek 😃 Zwiedzanie ma bardzo nietypową formułę - turyści dostają foldery z zapisanymi w ich języku informacjami i zwiedzają pod czujnym okiem milczącego czeskiego przewodnika. Aż prosi się o audioprzewodniki! 


Choć forma zwiedzania może zniechęcać, to wspaniale zachowane wnętrza są jak dla mnie najlepszą rekomendacją, aby Jánský Vrch odwiedzić. To wyjątkowe miejsce na historycznej mapie Dolnego Śląska. Chyba nigdzie indziej nie zachował się zamek z niemal kompletnym oryginalnym wyposażeniem. Zresztą spójrzcie na zdjęcia i przekonajcie się sami!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz