niedziela, 9 lipca 2023

Niestraszny górski znój, gdy jest Kudowa-Zdrój

Będąca częścią Ziemi Kłodzkiej Kudowa-Zdrój otoczona jest Górami Stołowymi, Górami OrlickimiWzgórzami Lewińskimi. Już w XVIII wieku zyskała sławę jako uzdrowisko, lecz jej prawdziwy rozkwit przypadł na XIX i początek XX wieku. Wypoczywali tu Winston Churchill, Brunon Schulz i Johann Wolfgang Goethe. Do dziś jest popularnym kurortem na Dolnym Śląsku. Co tak przyciąga ludzi do Kudowy? Pojedźcie, a przekonacie się sami... 

Malowniczo położona Kudowa-Zdrój jest znanym na Dolnym Śląsku kurortem i od dziesięcioleci niezmiennie przyciąga turystów i kuracjuszy. Najwcześniej wzmiankowana była Czermna (znana z Kaplicy Czaszek) - już w 1354 roku pojawiła się w kościelnym spisie metropolii praskiej. Warto bowiem wspomnieć, że Kudowa historycznie należała do hrabstwa kłodzkiego będącego częścią Korony Czeskiej. Do pruskiego Śląska dołączyła, wraz z całym hrabstwem, po wojnach śląskich (1742 r.). Na obrzeżach Czermnej zaczęła tworzyć się uboga miejscowość Chudoba, która rozrosła się do poziomu obecnej Kudowy i wchłonęła wieś słynącą z kaplicy z ludzkimi kośćmi. 


Po przejściu Kudowy pod władanie pruskie miejscowością zainteresował się sam król Fryderyk II Wielki, który odwiedził ją i nakazał przebadać miejscowe źródła. Odkryte wody lecznice ponoć miały smakować lepiej niż wino :-) W 1772 uruchomiono tu pierwszą pijalnię wód, miasto rozwijało się jako uzdrowisko - powstała promenada, wznoszono domy gościnne, a do Kudowy przyjeżdżali kuracjusze z problemami kardiologicznymi. Rozkwit uzdrowiska nastąpił także dzięki doprowadzeniu z Kłodzka w 1905 roku linii kolejowej, która swoim zasięgiem objęła także m. in. Polanicę-Zdrój czy Duszniki. W Kudowie-Zdroju wypoczywały znane osobistości, takie jak Winston Churchill, Brunon Schulz i Johann Wolfgang Goethe, a także przedstawiciele rodzin carskich z Rosji, arystokracja angielska i niemiecka.


Prawdziwą wizytówką i sercem Kudowy-Zdroju jest zabytkowy Park Zdrojowy z XVIII wieku. Jego zalążkiem była ścieżka spacerowa prowadząca do leczniczego źródła. Najstarszym budynkiem jest "Zameczek" - dom gościnny dla kuracjuszy (1772 r.). Wraz z rozwojem uzdrowiska w XIX wieku powstały kolejne budowle parkowe: oranżeria, Pijalnia, Hala Spacerowa. Na początku XIX wieku wzniesiono secesyjny zakład zdrojowy, tzw. Dom Charlotty. W latach 1930-32 dobudowano Muszlę Koncertową, dźwięki z której umilały czas spacerowiczom, a szczególną atrakcją był Ogród Różany zlokalizowany w północnej części parku. 


Kudowa do dziś zachowała swój uzdrowiskowy charakter i nadal przyciąga kuracjuszy i wczasowiczów. Choć nie uniknęła łatki kurortu ani sklepików z chińszczyzną, to nadal powstają tu wartościowe i ciekawe miejsca warte odwiedzenia - jednym z nich jest fantastyczne Muzeum Zabawek, w którym byliśmy jesienią zeszłego roku. A bliskość Gór Stołowych i Czech tylko potęguje atrakcyjność tego miejsca. 

2 komentarze:

  1. Do Kudowy Zdrój (oraz nieodległych Dusznik), mam ogromny sentyment. Pewnie dlatego, że po raz pierwszy odwiedziłem te uzdrowiska jeszcze z rodzicami jako brzdąc, w połowie lat.80. Ale i podczas późniejszych wypadów zawsze czułem się tam dobrze, a okolica czarowała mnie równie mocno, jak za pierwszym razem. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O właśnie, Duszniki. Spędziliśmy tam tydzień jesienią zeszłego roku. Też bardzo lubię :)

      Usuń