niedziela, 30 stycznia 2022

Kościół w Szalowej - barok co krok

Małe, drewniane świątynie mają w sobie coś niezwykle urokliwego. Podczas naszej wycieczki po Beskidzie Niskim odwiedziliśmy wiele z nich, głównie łemkowskich cerkwi, ale na naszej drodze znalazł się także rzymskokatolicki kościół św. Michała Archanioła w Szalowej. Zobaczcie, dlaczego uznawany jest on za jeden z najcenniejszych drewnianych barokowych kościołów w Polsce. 

We wsi Szalowa w powiecie gorlickim skrywa się prawdziwy unikat. Kościół św. Michała Archanioła jest uznany za pomnik historii i stanowi część szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. Świątynię zbudowano w latach 1739-56 dzięki staraniom ówczesnego właściciela wsi Krzysztofa Jordana i proboszcza Wojciecha Stefanowskiego. Odnawiany był w roku 1808, 1911 i w latach 1952-54. W 2012 roku rozpoczęto kolejne prace konserwatorskie. 

Wewnątrz podziwiać możemy polichromię rokokową z połowy XVIII wieku, późnobarokowy ołtarz główny oraz sześć ołtarzy bocznych z mniej więcej tego samego okresu. W ołtarzu bocznym znajduje się obraz św. Jana Kantego z I połowy XVII wieku otoczony miejscowym kultem. Do tego wspomnieć trzeba o barokowej chrzcielnicy z czarnego marmuru z XVII lub XVIII wieku oraz o ambonie rokokowej z połowy wieku XVIII. Całkiem sporo, jak na tak mały kościół, prawda?

Odwiedzając drewniane świątynie Beskidu Niskiego, trzeba choć na chwilę wstąpić do Szalowej. Niepozorna świątynia skrywa w swoich wnętrzach prawdziwy barokowy przepych i bogactwo form. Grzechem byłoby nie zobaczyć tego na własne oczy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz