niedziela, 30 stycznia 2022

Kościół w Sękowej - drewniana piramida

Pozostajemy na szlaku drewnianej architektury sakralnej województwa Małopolskiego. Tym razem zawędrujemy do Sękowej, aby zobaczyć XVI-wieczny kościół wpisany na Listę UNESCO. I pomyśleć, że podczas I wojny światowej rozbierano go żeby uzyskać materiał na budowę okopów... 

Kościół pod wezwaniem Apostołów Filipa i Jakuba w Sękowej jest jednym z najcenniejszych drewnianych kościołów w Małopolsce. Wzniesiono go ok. 1520 roku z ręcznie ciosanych bierwion (pni) modrzewiowych. O dacie powstania świadczy gotycka chrzcielnica w kształcie kielicha z wyrytą datą 1522. Świątynia posiada niezwykłą bryłę dzięki wyjątkowo stromemu nachyleniu połaci dachowych spływających prawie do samej do ziemi. Powierzchnie kościoła pokryto gontem. 

Obecnie wyposażenie kościoła stanowi późnorenesansowy ołtarz główny z początku XVII wieku, zrekonstruowany w latach 1948-9 po dewastacji w 1915 r. (w czasie I wojny światowej świątynia została poważnie zniszczona przez wojska Austro-Węgierskie - rozbierano go dla materiału na okopy oraz na opał). Bogate polichromie ołtarza przedstawiają świętych Mikołaja, Benedykta i Antoniego oraz rzeźbę Zbawiciela Świata. Gruntowna renowacja kościoła miała miejsce w latach 80. XX wieku. W 2003 roku obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. 

Sękowa to kolejne miejsce obowiązkowo do odwiedzenia w ramach odkrywania drewnianych świątyń Beskidu Niskiego. Historia kościoła i jego forma robią niesamowite wrażenie. Chyba jeszcze nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz