sobota, 27 stycznia 2024

Zamek w Oleśnicy. Książęta i harcerze

Książęcy zamek w Oleśnicy jest jednym z najlepiej zachowanych takich zabytków na Dolnym Śląsku, lecz mimo tego pozostaje jednym z mniej znanych. Powstał jako zamek piastowski w miejscu średniowiecznego grodu i na przestrzeni wieków przeszedł niezliczone modernizacje. O jego licznych transformacjach możecie dowiedzieć się podczas zwiedzania...

Zamek książąt oleśnickich wzniesiono w XIV wieku w miejscu grodu, a inicjatorem budowy był książę Konrad I. Powstała wieża, murowane zabudowania mieszkalne, reprezentacyjne i gospodarcze. Książęta oleśniccy władali zamkiem do 1492 roku. Kolejnymi właścicielami byli Podiebradowie, którzy w XVI wieku dokonali kilku przebudów, nadających budowli styl renesansowy. 


Od roku 1647 majątek znalazł się w posiadaniu książęcej rodziny Wirttenbergów, a następnie książąt Brunszwickich. Ci pierwsi przebudowali zamek na rezydencję pałacową, a wnętrzom nadali styl barokowy. Powstał ogród francuski, później angielski oraz oranżeria. Z kolei Fryderyk August z Brunszwików zaniechał inwestycji w zamek, nie widząc dalszej możliwości jego rozbudowy. Zamiast tego skupił się na pałacu w Szczodrem, którego właścicielem został w 1802 r. Zamek oleśnicki utracił rangę książęcego.

Jego ranga ponownie wzrosła, gdy w 1884 roku zamek stał się tronowym lennem monarchii pruskiej, a od 1926 roku - prywatną własnością Hohenzollernów. W latach 1891-1906 dostosowano go do współczesnych potrzeb w zakresie kanalizacji, oświetlenia i ogrzewania. Podwyższono także salę myśliwską, a ściany ozdobiły boazerie; powstały łazienki i toalety. 


Szczęśliwie zamek nie został uszkodzony podczas działań wojennych. W latach 1945-46 wykorzystywany był przez oddział radzieckiego Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, który zajmował się wywozem byłych alianckich jeńców wojennych, m. in. Francuzów i Włochów. Następnie, do 1947 roku mieścił się tu punkt repatriacji Niemców. W okresie 1950-53 w zamku mieściła się szkoła oraz kilka instytucji, które nie dbały o stan budynku, dlatego w latach 60. i 70. wykonano szereg prac konserwatorskich. Od lat obiekt jest także związany z harcerstwem. Obecnie znajduje się w rękach Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Oleśnicy.


Zamek w Oleśnicy jest dostępny do zwiedzania, a jakiś czas temu posiadał w swojej ofercie nawet noclegi w zamkowych komnatach. Jedno z reprezentacyjnych pomieszczeń wykorzystywane jest również jako sala ślubów. Mimo niewątpliwej wartości zabytku, jest on stosunkowo mało znany na dolnośląskiej mapie zamków i pałaców.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz