niedziela, 14 stycznia 2024

Jańska Góra - pierwsza wieża Bismarcka

W latach 1869-1934 na świecie, głównie na terenie obecnych Niemiec, Czech i Polski, powstało 240 wież Bismarcka sławiących niemiecką dumę narodową. Czy wiecie, że pierwszą z nich wzniesiono na Dolnym Śląsku niedaleko Wrocławia?


Na wieżę Bismarcka na Jańskiej Górze nie prowadzi żaden szlak turystyczny; nie jest to też raczej zbyt popularne miejsce. W czasie II wojny światowej w 1945 w jej dolną część trafiły dwa pociski małokalibrowe, które znacznie ją uszkodziły. Dawny taras widokowy zarosły drzewa i dziś jest to już tylko zapomniana ruina, jakich na Dolnym Śląsku niemało.


Aby na nią dotrzeć, należy wyruszyć z Piotrówka, w którym znajduje się ruina pałacu, polną drogą na szczyt Jańskiej Góry. Autem terenowym bez problemu dojedzie się na sam szczyt; "terenową" Kią Ceed z moim szalonym mężem za kierownicą - prawie na wierzchołek, ale najrozsądniej będzie pójść pieszo, rozkoszując się wspaniałymi widokami na pobliską Ślężę. Wieża powstała z inicjatywy właściciela majątku w Sokolnikach - Friedricha Schrötera; jej oficjalne otwarcie nastąpiło 18 października 1869. Budowla ma 23 metry wysokości; jeszcze na początku XX wieku otaczał ją drewniany pawilon, chroniący od złej pogody. W czasach świetności w wieży prowadzono działalność gastronomiczną i rozrywkową. Taras widokowy był udostępniany zwiedzającym.


Obecny stan wieży nie napawa optymizmem. Ruina nie jest zbyt bezpiecznym miejscem do przebywania (choć, nie będę ukrywać, na własne ryzyko, można nadal wejść na samą górę). Nic nie zapowiada, aby coś miało się tu zmienić i wygląda na to, że niewątpliwa ciekawostka historyczna, jaką jest pierwsza wieża sławiąca Żelaznego Kanclerza, zakończy swój żywot jako ruina. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz