piątek, 24 lutego 2023

Pałac i mauzoleum von Magnisów w Ołdrzychowicach Kłodzkich

Położone między Kłodzkiem a Lądkiem-Zdrojem Ołdrzychowice Kłodzkie (Ullersdorf) znajdują się nieco w cieniu znanych miast, pobliskich uzdrowisk i potężnych rezydencji, takich jak pałac w Trzebieszowicach (Zamek na Skale) czy pałac w Gorzanowie. Mimo tego chciałabym się na chwilę zatrzymać w tej niepozornej dolnośląskiej wsi, aby odkryć skarby, jakie zostawili tu von Magnisowie - właściciele słynnego pałacu w Bożkowie

Podróżując po Ziemi Kłodzkiej można często spotkać z nazwiskiem von Magnis. Był to potężny arystokratyczny ród wywodzący się z Włoch, który od XVI wieku zadomowił się na Dolnym Śląsku. Ich najsłynniejszą i najpiękniejszą posiadłością jest położony nieopodal Kłodzka pałac w Bożkowie, ale wśród ich licznych posiadłości znalazły się także Ołdrzychowice Kłodzkie. To właśnie tutaj zbudowano rodowe mauzoleum.

Grobowiec postawiono w 1889 roku na zlecenie hrabiego Antona Franza von Magnisa, który zapragnął, aby właśnie tutaj spoczęły szczątki wszystkich przedstawicieli rodu. Budynek znajduje się w sąsiedztwie  kościoła św. Jana Chrzciciela. Mauzoleum jest utrzymane w stylu romańskim, a do kutych wrót dojścia strzegą dwa kamienne anioły. Na drzwiach przedstawiono postacie św. Piotra i św. Pawła, a nad wejściem umieszczono niemiecki napis "Pokój z Tobą". Na bramie kościoła znajdował się numer telefonu do osoby, która posiada klucze. Nam niestety nie udało się dodzwonić, ale z pewnością warto próbować.


Niedaleko kościoła i mauzoleum Magnisowie posiadali pałac. Obecną budowlę wzniesiono w 1572 roku, dobudowując do istniejącej tu wcześniej wieży mieszkalno-obronnej skrzydła w stylu renesansowym. W późniejszym okresie pałac był przebudowywany, a gdy w 1793 roku właścicielem dóbr został Anton von Magnis, budynkowi nadano styl neoklasycystyczny. Kolejne rozbudowy, w XIX i na początku XX wieku, zachowały ten styl architektoniczny, zmieniając jedynie detale oraz dobudowując skrzydło kuchenne. Rezydencja była znanym miejscem na mapie Dolnego Śląska i gościły tu ważne osobistości. W 1800 roku zatrzymała się tu królowa Pruska Luiza, dla której von Magnis kazał zbudować sztuczną grotę nazwaną później jej imieniem. Gościem był tu także John Quincy Adams - wówczas ambasador, później prezydent Stanów Zjednoczonych. 


Magnisowie musieli opuścić Dolny Śląsk w 1945 roku i do dzieła przystąpili Rosjanie, którzy wywieźli z pałacu dzieła sztuki i kosztowności. Od 1949 do 1990 roku istniał tu PGR, a następnie znajdowała się firma produkująca palety. W latach 1984-1990 pałac przeszedł remont, ale nie zabezpieczono należycie dachu i budynek zaczął obracać się w ruinę. W 2015 roku od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa obiekt odkupił inwestor, który po jakimś czasie odsprzedał go nowemu właścicielowi. W końcu pojawiła się nadzieja - w 2020 roku wymieniono dach (na moich zdjęciach widać stan sprzed remontu) i cały czas trwają prace renowacyjne. W Ołdrzychowicach znajduje się jeszcze jeden pałac, który należał do Oppersdorfów - obecnie jest to własność sióstr franciszkanek.

Ołdrzychowice Kłodzkie mają wielki potencjał na stanie się ważną atrakcją na Ziemi Kłodzkiej. W tę okolicę jest wpisana długa historia rodziny von Magnis, która zostawiła po sobie wspaniałe pałace oraz jedno z najpiękniejszych mauzoleów na Dolnym Śląsku. Czy właściciel obiektu sprosta zadaniu i uczyni rezydencję wytwornym miejscem spotkań, jak to miało miejsce przed laty? Trzymam za to kciuki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz