poniedziałek, 5 grudnia 2022

Zamek Tropsztyn i jego skarby

Położony na stromym półwyspie oblanym z trzech stron wodami Dunajca zamek Tropsztyn jest dziś wielkim placem budowy. Od 1995 roku trwa jego rekonstrukcja, która ma sprawić, że warownia stanie się niezniszczalna i nigdy więcej nie podda się ogniowi, jak w XVII wieku. Czy uda się przy tym znaleźć złoto Inków podobno ukryte w jego podziemiach?

Powstały w XIII wieku zamek rycerski na lewym brzegu Dunajca jest jednym z ogniw łańcucha średniowiecznych warowni powstałych wzdłuż szlaku handlowego na Węgry. Zbudowany został na szczycie naturalnego wierzchołka cypla skalnego wraz z romańskim kościołem w Tropiu, usytuowanym na drugim brzegu rzeki. Razem tworzą bramę Sądecczyzny i regionu Czchowskiego. W XVII wieku warownia spłonęła, a skalę zniszczeń pokazują dziś ślady na odbudowywanych z kompletnej ruiny murach. Od XVIII wieku warownia była zrujnowana i opuszczona.


Według legendy w ruinach zamku ukryte zostało inkaskie złoto, które miało trafić tu wraz z potomkiem ostatniego inkaskiego króla Tupaca Amaru II, uciekającym przed hiszpańskimi prześladowaniami. Skarb podobno ukryty został w lochach ciągnących się pod dnem ówczesnego Dunajca (a przejścia te miały sięgać aż zamku w Czchowie!). Złoto oczywiście objęte zostało klątwą, według której zginie każdy, kto spróbuje je odnaleźć. Co ciekawe, według innej wersji tej legendy, skarb został ukryty... w Niedzicy. 


Od 1995 roku zamek jest w stanie ciągłej odbudowy, której celem jest przywrócenie mu kształtu XIV-wiecznego.  W latach 1997-1998 zbudowano mury zewnętrzne oraz odtworzono bramę wschodnią. W latach 1998-1999 odtworzono kształt wtórnej bramy wjazdowej pochodzącej z XVI wieku. Obecnie trwają prace nad wykonaniem dachów, podjazdów, mostu zwodzonego i wielu innych. Obiekt można zwiedzać i serdecznie to polecam - można zarówno wejść do podziemi, jak i wspiąć się na wieżę, z której rozpościera się wspaniała panorama okolicy. A jeśli wybieracie się z dziećmi, to z pewnością nie rozczaruje Was dwupoziomowa bawialnia. 


Malowniczo położony zamek Tropsztyn zachwyci nawet wybrednych zamkomaniaków. Mamy tu wszystko - tajemnicze lochy, chłód zamkowych murów, ciekawą legendę i wspaniałą wieżę widokową. Fundacja Odbudowy Zamku Tropsztyn prężnie tu działa i pokazuje, jak z niemal niczego stworzyć na nowo COŚ. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz