niedziela, 25 grudnia 2022

Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich. Historia i kultura

Po rodzinie Rheinbabenów w Siemianowicach Śląskich - Michałkowicach zachował się do dziś nie tylko piękny pałac w Parku Górnik, ale też zabytek przemysłowy. Mowa o Parku Tradycji powstałym w budynku maszynowni Kopalni Michał. Odnowiony obiekt wraz z 36-metrową wieżą wyciągową nieczynnego szybu kopalnianego łączy górnicze tradycje z rozwojem kulturowym nowoczesnego miasta. Obiekt jest częścią Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.


Park Tradycji powstał w 2012 roku w odrestaurowanym budynku maszynowni szybu Krystyn kopalni Michał, która istniała tu już od XIX wieku jako kopalnia Max. Jej założycielami byli Rheinbabenowie - ówcześni właściciele Michałkowic. Wydobycie rozpoczęto w 1883 roku. Początkowo istniały dwa szyby, a w 1902 roku oddano do użytku trzeci - ten do dziś zachowany (później powstały jeszcze dwa). Kopalnia się rozwijała, funkcjonowała od 1936 roku jako Michał, a w 1975 r. została wcielona do KWK Siemianowice. W 1994 roku zakład zamknięto. Większość budynków wyburzono, ale w zachowanej maszynowni działa dziś Siemianowickie Centrum Kultury. Obiekt można bezpłatnie zwiedzić - prezentowana tu jest historia górnictwa i Siemianowic Śląskich, a największą ciekawostką jest parowa maszyna wyciągowa z 1905 r.


Jestem mile zaskoczona, że na Górnym Śląsku nawet w tak niepozornych miejscach, jak Siemianowice Śląskie, można znaleźć ciekawe zabytki. Związane są one z przemysłową tradycją tej ziemi i prezentują ją nad wyraz dumnie i, co najważniejsze, w przystępny sposób. Dziedzictwo Rheinbabenów jest tu wyjątkowo widoczne i spotkać się z nim można także odwiedzając pobliski "Zameczek"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz