środa, 28 grudnia 2022

Duszniki-Zdrój i Muzeum Papiernictwa. Dolnośląskie miasto z duszą

Pośród wielu miast Ziemi Kłodzkiej, Duszniki-Zdrój mają w sobie wyjątkowo wiele uroku. Położona wśród gór miejscowość uzdrowiskowa od kilkuset lat przyciąga kuracjuszy i turystów; gościł tu nawet Fryderyk Chopin. O tradycjach papierniczych, z których słynął niegdyś Dolny Śląsk, przypomina fantastyczne Muzeum Papiernictwa utworzone w XVI-wiecznym młynie. A miłośnikom narciarstwa z pewnością nie trzeba przedstawiać najwyżej położonej części Duszników - Zieleńca.

Duszniki-Zdrój położone są niedaleko innych znanych miejscowości uzdrowiskowych: Kudowy-Zdroju i Polanicy-Zdroju. Leżą w cieniu Gór Stołowych i Gór Orlickich; blisko stąd zarówno do Kłodzka, jak i do Czech. Zimą szczególną popularnością cieszy się Zieleniec - najwyżej położona część miasta, w której znajduje się atrakcyjny kompleks narciarski. Duszniki istniały już na przełomie X i XI wieku oraz posiadały drewnianą warownię, później rozbudowaną jako kamienny zamek. Z XV wieku pochodzą pierwsze wzmianki o posiadającym lecznicze właściwości "Zimnym Zdroju".

Zieleniec

Od 1769 r. Duszniki stały się oficjalnym uzdrowiskiem, szczególnie na znaczeniu zyskując wraz z rozwojem miejscowości w XIX wieku. Odkryto kolejne źródła, utworzono Park Zdrojowy, Teatr Zdrojowy - drewniany dworek, w którym w 1826 r. koncertował Fryderyk Chopin, łazienki, Pijalnię Zdrojową i wiele innych budynków dla kuracjuszy. Ten charakter miasto utrzymuje do dziś, a spacer po uzdrowiskowej części Duszników to prawdziwa przyjemność. 


Historia miasta to nie tylko lecznicze źródła. Przemysłowa historia Duszników godnie reprezentowana jest przez Muzeum Papiernictwa utworzone w XVI/XVII-wiecznym młynie papierniczym. Produkowany tutaj papier należał do najlepszych na Śląsku. Korzystali z niego władcy Polski, Czech i Prus, a także artyści (między innymi Fryderyk Chopin podczas pobytu w Dusznikach-Zdroju). W muzeum prezentowana jest historia papieru i jego zastosowanie; organizowane są warsztaty z czerpania papieru; a na wystawie czasowej można zapoznać się z historią banknotów. Obecnie trwają starania o wpisanie obiektu na Listę UNESCO. 


Bardzo polecam Duszniki-Zdrój jako alternatywę do pobliskich kurortów, takich jak Kudowa i Polanica. Tutaj mamy znacznie bardziej kameralny charakter miasta, ale nie brakuje tu atrakcji zarówno dla kuracjuszy, jak i pozostałych turystów. Bliskość gór sprawia także, że jest to świetna baza wypadowa na piesze wycieczki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz