niedziela, 13 listopada 2022

Zamek w Czchowie. Z widokiem na Dunajec i Pogórze Rożnowskie

Murowana wieża obronna jest najstarszą zachowaną niemal w całości częścią zamku w Czchowie (Małopolska). Od XIV wieku zbudowana przez króla Władysława Łokietka warownia strzegła traktu handlowego biegnącego doliną Dunajca. Kilka lat temu obiekt przeszedł rewitalizację, czyniąc z baszty atrakcyjne miejsce do odwiedzenia.

Pierwsza fortyfikacja na wzgórzu zwanym Basztą powstała w drugiej połowie XIII wieku. Była to u dołu cylindryczna, a na górze ośmioboczna wieża obronna zwana stołpem. Otaczały ją fortyfikacje drewniane, które w kolejnych wiekach były zastępowane przez murowane. W pierwszej połowie XIV wieku, za panowania Władysława Łokietka, dobudowano zamek. Powstawał on stopniowo - najpierw wieżę otoczono kamiennym murem, a następnie wzniesiono przedbramie w formie baszty bramnej. Po przeciwnej stronie wieży zbudowano budynek mieszkalny. Na przełomie XV i XVI wieku dobudowano podpiwniczone skrzydło o zarysie prostokątnym z kamienną posadzką. W XVIII wieku w zachowanej do dziś wieży mieściło się więzienie.


W 2018 roku dokonano rewitalizacji wzgórza zamkowego - częściowo odbudowano ruiny oraz utworzono szlak militarno-historyczny. Zrekonstruowano basztę bramną i odbudowano część piwnic budynku mieszkalnego. Nadbudowano część murów obronnych na bazie zachowanych reliktów, oświetlono  teren wzgórza i zagospodarowano nawierzchnię dziedzińca. Rewitalizacji poddano także samo wzgórze - utworzono nowe alejki, altany, plac zabaw, a przy parkingu powstał Park Militarny. Zamek po rekonstrukcji prezentuje się naprawdę przyzwoicie, a największą atrakcją jest możliwość wejścia na wieżę. 


Dzięki rewitalizacji zamek w Czchowie stał się naprawdę przyjemnym miejscem do zwiedzania oraz wypoczynku. Bliskość Dunajca oraz sztucznego Jeziora Czchowskiego czynią te okolice atrakcyjnym miejscem na wyjazd. Dodatkowym plusem jest zupełny brak tłumów - a wiem, co mówię, bo byłam tam w długi weekend. Baszta to, rzecz jasna, nie jedyna atrakcja w tym rejonie i wkrótce opiszę ich więcej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz