czwartek, 10 listopada 2022

Zamek Frýdlant na wyciągnięcie ręki

Czy wiecie, że jeden z największych zamków w Czechach znajduje się na pograniczu polsko-czeskim? Jest to także pierwsza w Europie Środkowej warownia, która została udostępniona dla zwiedzających (już w 1801 r.!). Turystów z pewnością zachwyci elewacja bogato zdobiona techniką sgraffito, a mowa oczywiście o zamku Frýdlant niedaleko Liberca.

Potężny zamek  Frýdlant został wzniesiony na szczycie góry nad rzeką Smědou w 1278 roku. Gotycka twierdza przetrwała wojny husyckie i w kolejnych wiekach została znacznie rozbudowana. W połowie XV stulecia zamek został otoczony murem z basztami i nową wieżą, a już niecały wiek później nadano mu elementy renesansowe. Na całkowitą przebudowę na ten styl przyszło mu czekać do 1582 roku. To właśnie wtedy powstała charakterystyczna dekoracja sgraffitowa, którą tworzy się poprzez nakładanie kilku warstw kolorowego tynku, a następnie zdrapywanie go przed zaschnięciem. 

W 1602 roku na wieży powstał renesansowy hełm oraz zbudowano kaplicę Świętej Anny. Wiek XVII przyniósł zamkowi nowe umocnienia obronne oraz barokową salę rycerską. W następnych dwóch wiekach warownia została rozbudowana o Skrzydło Kasztelańskie oraz jednopiętrowe, neorenesansowe skrzydło przy Zamku Dolnym. Od 1945 roku obiekt znajduje się w rękach państwa Czeskiego (wcześniej Czechosłowackiego), a od 1995 roku prowadzone są prace remontowe i rewitalizacyjne. Zamek można zwiedzać z przewodnikiem i, co ciekawe, jest to pierwszy w Europie Środkowej, który został udostępniony zwiedzającym (w 1801 roku).


Zamek  Frýdlant jest nie tylko jednym z największych, ale też jednym z najładniejszych zamków w Czechach. Znajduje się on tak blisko polskiej granicy, że bez problemu można się do niego wybrać na jednodniową wycieczkę i przy okazji jeszcze odwiedzić atrakcyjne miasto Liberec. Byliście kiedyś w tych okolicach?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz