poniedziałek, 5 lipca 2021

Stare Tarnowice - zamek nie całkiem stary

Wybraliśmy się niedawno na zwiedzanie zamku w Starych Tarnowicach - części Tarnowskich Gór w województwie śląskim. Przed laty był on własnością znanego rodu Donnersmarcków. Współcześnie przez długi czas znajdował się w ruinie, ale dzięki nowym właścicielom odzyskuje swój blask. Zobaczcie, jak się prezentuje.

Fundatorem zamku prawdopodobnie był Piotr Wrochem - właściciel osady Nowe Tarnowice. O początkach warowni niewiele wiemy, natomiast pewne jest, że w XVI wieku Wrochemowie byli właścicielami Tarnowic i przyległych ziem. Przedstwicielowi tej rycerskiej rodziny przypisuje się budowę renesansowej rezydencji. Na przestrzeni lat zamek wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, aż w 1820 roku trafił do rodziny Henckel von Donnersmarck – górnośląskiego rodu magnatów ziemskich i przemysłowych. 


Po II wojnie światowej w kompleksie zamkowym działał PGR, niestety sam zamek został doprowadzony do ruiny. Od 2000 roku majątek znajduje się w rękach rodziny Smolorzów, którzy podjęli się mozolnej odbudowy zabytku. Niestety skala zniszczeń była tak ogromna, że obecny zamek jest w większości rekonstrukcją. Jeśli nastawiacie się na zwiedzanie zabytkowych wnętrz, to będziecie zawiedzeni, bowiem podczas krótkiego zwiedzania z przewodnikiem pokazywane są głównie zabytkowe meble, które właściciele kolekcjonują. W kompleksie zamkowym obecnie działa również hotel, jest też restauracja i zaplecze konferencyjne. W okresie letnim odbywają się tu półkolonie - trafiliśmy na liczne dekoracje nawiązujące do świata Harry'ego Pottera.


Stare Tarnowice są raczej mało znanym polskim zamkiem i można to zrozumieć, gdy się go zwiedzi. Wielka szkoda, że koleje losu doprowadziły go do ruiny i tym bardziej słowa uznania należą się za jego odbudowę. To miejsce utraciło swój zabytkowy charakter i realizuje się na innych polach, ale jeśli będziecie w okolicy, to zawsze warto podjechać zobaczyć go choćby z bliska. Na przykład jadąc do pałacu w Brynku.


Donnersmarckowie byli potężnym rodem magnacko-przemysłowym, a ich status podkreślały wspaniałe siedziby w pałacach i zamkach rozsianych po całym Górnym Śląsku. Dotychczas odwiedziliśmy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz