środa, 28 lipca 2021

Jak w raju. Zamek w Chęcinach i Jaskinia Raj

Podczas naszego długiego weekendu w świętokrzyskim nie mogliśmy nie odwiedzić jednej z jego topowych atrakcji - zamku w Chęcinach. To największa i prawdopodobnie najpiękniejsza tego typu budowla w promieniu wielu kilometrów. Choć od XVIII wieku pozostaje w ruinie, to trudno wobec tego zamku przejść obojętnie. A jak komuś będzie mało, to w pobliżu znajdzie Raj... Jaskinię Raj. Zobaczcie sami!


Zamek królewski w Chęcinach pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku, wznosi się na grzbiecie skalistego wzgórza (367 metrów n.p.m.) i wyraźnie góruje nad okolicą. W czasach świetności był to zamek wysokiej rangi, koncentrowało się tu życie polityczne, urządzano zjazdy rycerskie i koncentracje wojsk, takie jak ta przez bitwą pod Płowcami w 1331 r. (podczas wojny z Krzyżakami). Znaczenie twierdzy podkreśla także fakt, że Władysław Łokietek zdecydował się zdeponować tu skarbiec koronny. Odbywały się tu sądy ziemskie, a od końca XIV wieku warownia mieściła więzienie stanu.

W XVI wieku zamek zaczął podupadać. Został kilkukrotnie zniszczony, w tym dwa razy przez Szwedów. Nigdy już nie odzyskał  dawnej pozycji, a po III rozbiorze Polski opuścili go ostatni mieszkańcy. Budowla popadała  w jeszcze większą ruinę, gdy przez następne stulecia średniowieczne mury stanowiły darmowe źródło materiału budowlanego dla miejscowych wieśniaków. Pierwsze prace konserwatorskie przeprowadzono już pod koniec XIX wieku, a w 1932 r. obiekt został uznany za zabytek. Działania restauracyjne były prowadzone także po II wojnie światowej oraz współcześnie i dzięki temu zamek został zabezpieczony w formie trwałej ruiny. Można go zwiedzać za opłatą, a wśród atrakcji jest między innymi wejście na dwie wieże. 

Będąc przy zamku, grzechem byłoby pominąć Jaskinię Raj, którą także zwiedziliśmy tego dnia. Również znajduje się ona w Chęcinach. Wyróżnia się ona wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową i obok Jaskini Niedźwiedziej w Sudetach należy do unikatowych w Polsce obiektów krasowych. Można ją zwiedzać z przewodnikiem - turystom udostępniono 180 m chodnika oraz sześć komór i sal. Warto kupić wcześniej bilety przez internet, bo to dość oblegana atrakcja. Niestety w okresie pandemii nie wpuszczają najmłodszych dzieci (warto śledzić komunikaty np. na stronie www). W  obiekcie obowiązuje zakaz fotografowania, więc zaprezentuję tylko takie zdjęcie.

Zamek w Chęcinach i Jaskinia Raj to najbardziej znane atrakcje województwa świętokrzyskiego. Zrobiły na nas duże wrażenie, ale to był dopiero drugi dzień wyjazdu i jeszcze wiele ciekawych miejsc było przed nami. Czym jeszcze urzekło nas świętokrzyskie?

1 komentarz: