sobota, 5 lipca 2025

Štramberk – najsłodsze miasto w Czechach

Są miejsca, które wyglądają jak wyjęte z bajki. Štramberk na Morawach to jedno z nich – malownicze miasteczko schowane wśród wzgórz, pełne drewnianych chałup, brukowanych uliczek i zapachu świeżo pieczonych „Štramberskich Uszu”. Czy wiedzieliście, że ten słodki przysmak ma swoje korzenie w dramatycznej legendzie sprzed wieków? Odkryjcie Štramberk – miasto, w którym historia i smak idą w parze.

Nad Štramberkiem góruje zalesione wzgórze Zámecký vrch z ruinami średniowiecznego zamku Strallenberg. Powstał pod koniec XIII wieku i do dziś zachował się jego symbol – wieża Trúba, wysoka cylindryczna budowla z drewnianą galerią widokową. Nie wiadomo dokładnie, kto zbudował zamek, ale wiadomo, że przez wieki zmieniał właścicieli – od lokalnych margrabiów po ród Žerotinów, którzy w XVIII wieku przekształcili go w renesansową twierdzę. Dziś Trúba wciąż króluje nad miastem i jest jednym z najchętniej odwiedzanych punktów widokowych w regionie.


Štramberk nazywany jest „Morawskim Betlejem” – to jedno z najstarszych osiedli na Morawach, zasiedlone już w czasach prehistorycznych. Świadczy o tym znalezisko z Jaskini Šipka, gdzie odkryto szczękę neandertalskiego dziecka sprzed 40 tysięcy lat! Samo miasto otrzymało prawa miejskie w 1359 roku dzięki margrabiemu Janowi Henrykowi, bratu króla Czech. Historyczny rynek otoczony jest pięknymi barokowymi kamienicami, kościołem św. Jana Nepomucena i unikatowymi drewnianymi domami zrębowymi. Spacerując krętymi uliczkami, łatwo poczuć ducha dawnych czasów.


Najsłynniejszym symbolem Štramberka są „Štramberskie Uszy” – piernikowe rożki, które piecze się tu od wieków. Legenda głosi, że w maju 1241 roku mieszkańcy uciekli przed Tatarami na górę Kotouč. Pod osłoną nocy spuścili wodę ze stawu, zatapiając obóz najeźdźców. Rankiem odnaleźli worki pełne odciętych uszu chrześcijańskich ofiar – pamiątkę, którą Tatarzy mieli wysłać swojemu chanowi. Od tamtej pory, dla uczczenia zwycięstwa, mieszkańcy Štramberka pieką słodkie „Uszy”. Smakują jak piernik z nutą miodu i przypraw – nie da się ich pomylić z żadnym innym wypiekiem!

Dziś Štramberk to nie tylko historia i legenda. Na turystów czekają tu muzeum marionetek, mini zoo Aqua Terra, galeria Zdeňka Buriana – malarza czasów prehistorycznych – i browar miejski serwujący piwo Trubač. Można tu też odpocząć w piwnych łaźniach lub wybrać się na spacer na Białą Górę z wieżą widokową. Ale to Trúba i zapach świeżo pieczonych „Uszu” zostaną w pamięci na zawsze. Jeśli jeszcze tu nie byliście – zaplanujcie wycieczkę. Może już w tym roku spróbujecie legendarnego smaku Štramberka? 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz