niedziela, 30 czerwca 2024

Pałac w Pątnowie. Grecja na Dolnym Śląsku

Wieś Pątnów, położona na między Legnicą a Chojnowem, skrywa jeden z wielu pałaców Dolnego Śląska. Choć klasycystyczna rezydencja od lat obraca się w ruinę, to wyłaniający się z zarośli portyk kolumnowy robi piorunujące wrażenie.

Pątnowski pałac powstał w XVIII wieku dla Ernsta Wolfganga von Rothkircha und Tracha. Wzniesiono go w stylu klasycystycznym, a inspiracją była architektura starożytnej Grecji. W przeszłości wyróżniały go wysokie okna oraz potężna, dwukondygnacyjna sala balowa. W jej ścianach znajdowały się wnęki, które prawdopodobnie wypełniały rzeźby. Sala wypełniała całe prawe skrzydło.


Do dziś zachował się charakterystyczny portyk kolumnowy z sześcioma kolumnami jońskimi. Dawniej uzupełniały go taras oraz wysokie schody. Z kolei przed pałacem znajdował się parter ogrodowy z okrągłą fontanną, który w późniejszym okresie zastąpiono polaną. Rezydencję otaczają pozostałości angielskiego parku, w którym rosną drzewa liczące nawet 180 lat.


Został podpalony podczas działań wojennych, a jego pozostałości splądrowano i rozkradziono. Od tego czasu stan ruiny tylko się pogarsza. Mimo tego zapomniany pałac wciąż potrafi zachwycić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz