niedziela, 21 maja 2023

Historyczny Kluczbork i zamek książęcy. Panie Kazimierzu, czy ma Pan klucz od kabiny?

Leżący na Dolnym Śląsku Kluczbork raczej nie jest popularnym celem wycieczek, a szkoda, bo to całkiem ciekawe miasto o średniowiecznym rodowodzie. Zamek książęcy, zabytkowe kościoły, ratusz z dwoma z "Dwunastu apostołów", park miejski z wyjątkowym pomnikiem... To wszystko pokażę Wam podczas wspólnego spaceru po mieście. 

Kluczbork po raz pierwszy wzmiankowany był w 1252 roku, a prawa miejskie uzyskał w 1274 r. Na przestrzeni wieków był częścią księstwa głogowskiego oraz brzeskiego. Pod koniec XIII wieku istniał tu dwór książęcy, a pod koniec XIV wieku wzniesiono pierwszy zamek obronny, będący częścią miejskich fortyfikacji. W czasie wojen husyckich polski rycerz, Dobko Puchała, zdobył Kluczbork i śląscy książęta długo nie mogli go odzyskać. Udało się to dopiero w 1536 r. Pod koniec XVI wieku przebudowie uległy mury miejskie oraz sam zamek, który stał się piętrową budowlą o gotyckich oknach. Pod koniec XVII wieku budowla popadła w ruinę.

Początek XVIII wieku przyniósł odrodzenie zamku - został on przebudowany na siedzibę administracji kluczborskich dóbr cesarskich; z kolei w połowie XIX wieku powstało drugie piętro, a w budynku ulokowano sąd. Największe zmiany nastąpiły już w wieku XX. Najpierw, w 1907 r., dawna zamkowa wieża została przerobiona na wieżę ciśnień. Z kolei w latach 1931-32 wyburzono dolną część zamku oraz XVII-wieczny magazyn solny, dzięki czemu udało się wyprowadzić ulicę poza obręb murów miejskich. W takim kształcie obiekt zachował się do dziś i obecnie jest siedzibą Muzeum im. Jana Dzierżonia. 

Zamek nie jest jedynym wartym zobaczenia zabytkiem Kluczborka. Podczas spaceru po mieście trafiłam na rynek z wyjątkowo pięknym ratuszem utrzymanym w stylu renesansowo-barokowym. Wcześniej w tym miejscu znajdował się stary ratusz, jednak strawił go ogień w 1738 r.  Obecna budowla pochodzi z XVIII wieku i była kilkukrotnie przebudowywana - ostatni raz w 1926 r. po kolejnym pożarze miasta. Na szczególną uwagę zasługuje wieża z zegarem z 1859 roku oraz płaskorzeźba przedstawiająca budynek wraz z "Dwunastoma apostołami" - kamieniczkami zniszczonymi podczas pożaru w 1925 roku. Z tuzina przetrwały tylko dwie. 


W południowo-zachodniej części rynku znajduje się przejście do ewangelickiego Kościoła Zbawiciela. Pierwsza drewniana świątynia istniała w tym miejscu już w 1298 roku. Obecna budowla pochodzi z XIII-XIV wieku, jednak była wielokrotnie niszczona i przebudowywana. Największa renowacja miała miejsce po 1737 roku, po pożarze, który strawił niemal całe miasto. 

Poza murami obronnymi znajduje się jeszcze jeden ciekawy kościół, tym razem katolicki. Mowa o kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych - neogotyckim gmachu z lat 1911-13. Jego konstrukcja wzorowana była na wrocławskim kościele Świętego Krzyża. Tuż obok zlokalizowany jest atrakcyjny teren zielony - Park Miejski z gloriettą. Pomnik został zaprojektowany, aby uczcić pamięć 448 mieszkańców Kluczborka poległych podczas I wojny światowej. Na czterech filarach wypisano ich nazwiska - niemiecko- i polskobrzmiące, a nawet francuskie. Te ostatnie należały do potomków żołnierzy wojen napoleońskich, którzy osiedli na Śląsku. 


Położony daleko od turystycznych szlaków Kluczbork okazał się być ciekawym i wartym odwiedzenia miastem. Atrakcyjna jest także jego okolica: pałac w Proślicach, baszta w Bolesławcu czy pałac oraz piramida w Rożnowie. Jeśli więc znaliście Kluczbork tylko z kultowego "Rejsu", to warto samodzielnie przekonać się, że nie leży on nad Wisłą ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz