sobota, 17 czerwca 2023

Klif Orłowski i Kępa Redłowska. Gdynia jak z obrazka

Ze wszystkich miast Trójmiasta Gdynia najbardziej kojarzy się z przemysłem, a najmniej z atrakcyjnymi plażami i turystyką. Bajeczne Orłowo oraz Kępa Redłowska całkowicie przeczą tym stereotypom. Najstarszy rezerwat przyrody w województwie i unikalny Klif Orłowski są wymarzonym miejscem na spacery oraz odpoczynek na plaży z niepowtarzalną panoramą. 

Gdynia położona jest na styku dwóch krain geograficznych: Pobrzeża Kaszubskiego oraz Pojezierza Kaszubskiego. Znajduje się ona na granicy strefy brzegowej Morza Bałtyckiego ze strefą wysoczyzny morenowej pochodzenia polodowcowego. Dochodzi ona do brzegu morza w rejonie Kępy Oksywskiej, Kępy Redłowskiej i Kolibek, tworząc wysokie brzegi w postaci klifów. Na terenie Kępy Redłowskiej utworzono rezerwat przyrody o tej samej nazwie. 


Rezerwat ma formę pagórkowatą, o najwyższym wzniesieniu sięgającym 76,5 m n.p.m., poprzecinaną stromymi wąwozami o głębokości nawet 40 metrów. Duże zróżnicowanie rzeźb terenu oraz mikroklimatu składa się na bogactwo miejscowej fauny i flory. Jest to jeden z najstarszych rezerwatów w Polsce (1938 r.), a jego celem jest zachowanie naturalnych lasów bukowych oraz naturalnego stanowiska jarząba szwedzkiego.

Najbardziej charakterystycznym elementem Kępy Redłowskiej jest linia brzegowa w formie klifu, który najlepiej widać z dzielnicy Orłowo. Stąd wzięła się nazwa - Klif Orłowski. Na skutek abrazji - czyli erozji powodowanej przez wodę i wiatr - brzeg cofa się w tempie około 1 metra rocznie. Jeśli więc przyjedziecie do Gdyni w odstępie paru lat, może okazać się, że Klif Orłowski, jaki zapamiętaliście, wygląda już zupełnie inaczej. Podziwiać go możecie z plaży i molo w Orłowie, a także z góry - brzegiem klifu wiedzie bowiem trasa spacerowa. Skarpa jest wspaniałym punktem widokowym między innymi na Mierzeję Helską.


Atrakcyjne dla turystów Orłowo kusi nie tylko pięknymi plażami, ale też wspaniałymi widokami oraz atrakcyjnymi trasami spacerowymi po Kępie Redłowskiej. Choć Gdynia - ze wszystkich miast Trójmiasta - najmniej kojarzy się z turystyką, to Orłowo oraz Redłowo udowadniają, że niczym nie ustępuje ona sopockim i gdańskim plażom. To przepiękne miejsce, które naprawdę warto odwiedzić. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz