niedziela, 14 maja 2023

Pałac w Rożnowie. Jaka piękna ruina!

Grobowiec - piramida nie jest jedynym zabytkiem w niewielkiej wsi Rożnów. W jej sąsiedztwie znajduje się neogotycki pałac z połowy XIX wieku, a raczej to, co z niego zostało. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze na początku XXI wieku budynek znajdował się w dobrym stanie technicznym i służył mieszkańcom. Jak można zrujnować pałac w ciągu 20 lat? Okazuje się, że nietrudno... 

Wzmiankowany już w 1297 roku Rożnów w województwie opolskim kiedyś był ziemskim majątkiem z pałacem, parkiem i folwarkiem. Na przestrzeni wieków często zmieniał swoich właścicieli, a jednym z wyraźniej odznaczających się na kartach historii był August Freiherr von Eben und Brunnen - pruski generał, o którym pisałam już w kontekście grobowca-piramidy. W rękach rodziny von Eben Rożnów pozostał do XIX wieku, kiedy to kupił go Dorotheus von Gladis. To własnie on w połowie XIX stulecia wzniósł neogotycki pałac. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami majątku była rodzina von Treu - od 1862 do 1945 r.

Utrzymany w stylu neogotyckim pałac zaprojektował znany na Śląsku Carl Lüdecke, którego możecie kojarzyć głównie za sprawą pałacu w Kopicach. Niestety obie budowle podzieliły podobny, tragiczny los... Rożnowska rezydencja po II wojnie światowej została wcielona do PGR-u. Ale to jeszcze nie był początek końca - wręcz przeciwnie, od spotkanego przypadkiem mieszkańca dowiedziałam się, że istniała tam między innymi świetlica, a budynek służył mieszkańcom. W dobrym stanie technicznym znajdował się do początku XXI wieku, kiedy to trafił w ręce prywatnego inwestora. Jednego, drugiego, trzeciego... Pałac powoli obracał się w ruinę. Zniknęło cenne wyposażenie, zawaliły się dachy, stropy. Nakładane przez konserwatora zabytków kary niczego nie zmieniły. Czy obecnie jeszcze jest co ratować? 

Pałac w Rożnowie niestety jest jednym z wielu przykładów, jak można doprowadzić zabytek do ruiny w kilka lat. Z użytkowego obiektu, który miał szansę dalej cieszyć oko mieszkańców i przyjezdnych, została tylko ruina. Jaka będzie przyszłość pałacu? Chciałabym być optymistką, ale zbyt wiele takich pałaców już widziałam, aby wierzyć w jego odbudowę. Dajcie znać, jakie macie zdanie na ten temat. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz