niedziela, 26 marca 2023

Bardejów - najbardziej gotyckie miasto na Słowacji

Parę lat temu, krążąc po okolicach Beskidu Sądeckiego i Niskiego, zjechaliśmy na południe, aby odwiedzić słowacki Bardejów (Bardejov). Jego Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a my na własne oczy zobaczyliśmy jego piękny rynek. Tak prezentuje się najbardziej gotyckie miasto na Słowacji. 

Bardejów może poszczycić się ponad 780-dziesięcioletnią historią. Jego początki sięgają 1241 roku, lecz prawdziwy rozkwit przyszedł pod koniec XIV wieku, kiedy to miasto handlowe stało się miastem królewskim. Król Karol Robert Andegaweński nadał miastu liczne przywileje, a sam Bardejów został otoczony licznymi fortyfikacjami. Wpisana na listę UNESCO starówka słynie z dobrze zachowanej dzielnicy żydowskiej wraz z zabudowaniami synagogi. 

Główny plac, zwany Ratuszowym, to prostokątny rynek zabudowany szeregiem mieszczańskich kamieniczek. Na środku wzniesiono ratusz w latach 1505-1509, a za najwybitniejszy zabytek uznaje się Bazylikę Minor Św. Egidiusza w północnej części placu. Jest to gotycka świątynia o trzech nawach, a jej budowę rozpoczęto w XV wieku. Stare Miasto do dziś otaczają mury obronne, które są jednymi z najlepiej zachowanych średniowiecznych systemów obronnych na Słowacji. Bardejów od XIV wieku miał własnego kata, któremu wypłacał pensję i zapewniał własny dom. 


U naszych południowych sąsiadów nie brakuje ciekawych miejsc i atrakcji, a Bardejów jest tylko jednym przykładem. Choć na zwiedzanie mieliśmy niewiele czasu (wcześniej tego dnia zdobyliśmy Lackową, kończąc Koronę Gór Polski, a mieliśmy jeszcze dojechać do Medzilaborce, gdzie znajduje się Muzeum Andy'ego Warhola), to cieszę się, że tam trafiliśmy. Bardejów niewątpliwie jest miejscem, które warto zobaczyć na własne oczy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz