poniedziałek, 5 grudnia 2022

Zamek w Dębnie - piękno zachowane

Ta wielkopańska rezydencja uchodzi za perłę polskiej architektury z okresu późnego gotyku. Zamek został wzniesiony w latach 1470-1480 przez kasztelana krakowskiego, Jakuba Dębińskiego. Do dziś przetrwał w niemal niezmienionym kształcie od czasów powstania, zachowując układ wnętrz oraz gotyckie, barokowe i renesansowe portale. O jakim miejscu mowa? Oczywiście o zamku w Dębnie. 

Historia zamku w Dębnie sięga II połowy XIV wieku - to wtedy Piotr herbu Odrowąż zainicjował budowę kamiennej wieży oraz kaplicy. Przed 1480 rokiem kasztelan krakowski, Jakub Odrowąż, wzniósł rezydencję obronną. Składała się ona z trzech budynków skupionych wokół dziedzińca z gankami. Od północy budowlę zamykał mur kurtynowy z wejściem. Budynek wschodni z wysuniętą kaplicą wzbogacony jest parą kamiennych wykuszy, część zachodnią uzupełniają narożne baszty. Wzgórze zamkowe otacza wał z fosą oraz zwodzonym mostem. W 1583 roku zamek nabył Węgier Ferenc Wesselini, następnie właścicielami od 1608 byli Fraksztynowie, a od 1630 - Tarłowie.


Zamek był nieznacznie przebudowywany - między innymi nastąpiło przedłużenie budynku przybramnego, powstał także budynek zwany "skarbcem". Na przełomie XVII i XVIII wieku wykonano nowe obramienia okienne i drzwiowe. Wnętrza ozdobiły regencyjne malowidła ścienne. W 1759 roku obiekt został przekazany Lanckorońskim, którzy wyburzyli gotycką kaplicę. W XIX wieku wprowadzono między innymi neogotycką stolarkę za panowania Jastrzębskich. W 1945 roku zamek został przekazany pod opiekę państwa. W latach 1967-78 przeprowadzono remont obiektu i od tego czasu w zamku działa oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. 


Imponujący zamek w Dębnie jest niewątpliwie jednym z najcenniejszych zamków w Małopolsce ze względu na świetny stan zachowania. Możecie zwiedzić go z przewodnikiem, aby samodzielnie przekonać się o tym, co skrywają jego wnętrza. Mnie najbardziej urzekły zdobione w kamieniu wykusze. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz