poniedziałek, 26 lipca 2021

O, kurczę! Pałac w Kurozwękach.

Pałac w Kurozwękach jest jednym z ważniejszych zespołów rezydencjonalnych w województwie świętokrzyskim i nie mogliśmy ominąć go podczas tegorocznej wycieczki w te okolice. Obiekt jest cały czas w remoncie i powoli odzyskuje swój blask. Nam udało się go zwiedzić podczas tegorocznego długiego weekendu czerwcowego. Czy było warto? 


Kurozwęki to dawne miasto szlacheckie lokowane w 1400 r. Prawa miejskie posiadały do 1870 roku. Na przestrzeni wieków miejscowość była własnością Kurozwęckich, a później Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. W drugiej połowie XIV wieku Dobiesław z Kurozwęk wzniósł drewniano-murowany zamek, siedzibę rodu Kurozwęckich i jeden z pierwszych murowanych zamków rycerskich w Polsce - castrum Curoswank. W XV wieku przebudowano go, zamieniając drewniane element na murowane i zmieniając charakter obiektu z obronnego ba obronno-mieszkalny. 


Na przełomie XVII i XVIII wieku nastąpiła największa przebudowa, która całkowicie zmieniła charakter budynku. Powstała elewacja frontowa, podniesiono poziom pomieszczeń, zmodernizowano wnętrza. Od tego momentu możemy mówić o istnieniu pałacu w Kurozwękach, jaki zachował się do dziś. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami była rodzina Popielów (1833-1944), której spadkobierca odzyskał pałac w 1991 roku i podjął się jego (wciąż trwającej) renowacji. Pałac i założenie parkowe dostępne są za opłatą dla zwiedzających. W rezydencji oraz jej oficynach działa hotel, na terenie skorzystacie z kawiarni i restauracji, odwiedzicie zagrodę bizonów i bydła, a sezonowo przejdziecie się po labiryncie z kukurydzy. Zwiedzanie dostępne jest z przewodnikiem, który oprowadza po parku, a następnie zaprasza do pałacu, w którym można zobaczyć na razie tylko trzy reprezentacyjne sale oraz "muzeum" - pomieszczenie, w którym znajdują się pamiątki rodziny Popielów. To wokół nich koncentruje się narracja zwiedzania. Pałac od lat 90. powoli odzyskuje swój blask i z przyjemnością można podziwiać ogrom pracy, jaki tu poczyniono. Niestety remont jeszcze się nie zakończył, co przekłada się na ograniczone możliwości zwiedzania. Kurozwęki są piękne i warto je odwiedzić podczas podróży po województwie świętokrzyskim. Mam nadzieję, że za jakiś czas pokażą się turystom w pełnej krasie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz