poniedziałek, 26 lipca 2021

Szydłów - Polskie Carcassonne. Średniowiecze na wyciągnięcie ręki

Słyszeliście kiedyś o Carcassonne we Francji? Jest to miasto - forteca będące największym w Europie średniowiecznym kompleksem urbanistycznym. Okazuje się, że w Polsce też mamy takie perełki, a jedną z nich jest Szydłów w województwie świętokrzyskim. Zobaczcie, jak wygląda miasto zamknięte w średniowiecznych murach. 

Szydłów leży na Pogórzu Szydłowskim stanowiącym formę przejściową pomiędzy Górami Świętokrzyskimi a nizinną Niecką Połaniecką. Historycznie są to ziemie małopolskie. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1191 roku, a prawa miejskie Szydłów uzyskał w 1329 roku. Miasto swój rozwój zawdzięcza królowi Kazimierzowi Wielkiemu, który w połowie XIV wieku zbudował zamek oraz kościół pw. Świętego Władysława. Miasto otoczono obronnym murem z trzema bramami: Krakowską, Opatowską i Wodną (do dziś zachowała się tylko Krakowska). 


Brama Krakowska i mury obronne

Od XVII wieku następował powolny upadek miasta. W 1630 Szydłów został spalony przez oddział zbuntowanych wojsk najemnych, następne zniszczenia przyniósł potop szwedzki, a gwoździem do trumny była zaraza, która zdziesiątkowała mieszkańców. Szydłów już nigdy nie odzyskał swojej dawnej pozycji i paradoksalnie może dlatego do dziś zachowała się dużą część średniowiecznej zabudowy. Miasto oparło się bowiem drastycznym zmianom architektury, ale przede wszystkim przestało być atrakcyjne dla najeźdźców. 

Zamek

Dziś jest za to atrakcyjnym kąskiem dla turystów. O ile porównywanie go do Carcassonne to według mnie dość duża nadinterpretacja,  a tego lata trafiliśmy na jeszcze jedno miasto uznawane za polski odpowiednik francuskiej fortecy (Paczków w woj. opolskim), to nie można odmówić Szydłowowi wyjątkowości. Nawet mając na uwadze kilka przebudów z XVI wieku, wciąż jest to unikat w skali Polski. 

Średniowieczny zespół miejski otoczony jest przez 700 metrów zachowanych murów ze wspomnianą Bramą Krakowską; zobaczyć możecie także zamek kazimierzowski, synagogę i dwa zabytkowe kościoły oraz jeden zrujnowany. Współcześnie Szydłów znany jest także jako "śliwkowa stolica Polski" ze względu na liczne sady śliwkowe w okolicy. Odbywają się tu nawet Dni Śliwki, a na rynku można spróbować lodów z lokalnych owoców. 

Szydłów - średniowieczne miasto z zamkiem - to miejsce wyjątkowe w skali naszego kraju. Spędziliśmy tu miłą przerwę w trakcie podróży i przy okazji zobaczyliśmy coś nowego. Jej wybieracie się na wycieczkę w świętokrzyskie, to koniecznie zatrzymajcie tu na spacer wśród średniowiecznych murów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz