poniedziałek, 27 maja 2024

Pałac w Tułowicach. Las i porcelana

Tułowice w województwie opolskim mogą kojarzyć się ze znaną nie tylko w naszym kraju fabryką porcelany, ale miłośników zabytków z pewnością zachwyci neorenesansowy pałac Fryderyka Franckenberga.

Klasyczystyczny pałac w Tułowicach powstał w miejscu istniejącego tu wcześniej zamku podczas przebudowy zainicjowanej w w 1824 r. przez Louisa Praschmę. Pod koniec XIX wieku rodzina von Frankenberg-Ludwigsdorf, zajmująca się produkcją porcelany, nadała mu charakter neorenesansowy. Widoczne w wielu miejscach inicjały FF przypominają z kolei o postaci Fryderyka Franckenberga. Po jego śmierci dobra tułowickie odziedziczył syn Konrad. W latach 30-tych majątek został po części wyprzedany oraz skonfiskowany przez rząd, bowiem Franckenberg należał do czynnych opozycjonistów Hitlera. Konrad umarł bezpotomnie w roku 1939. 


W czasie II wojny światowej pałac służył jako niemiecki, a następnie rosyjski szpital wojskowy. Od 1946 roku pałacem opiekowało się Nadleśnictwo Tułowice. Współcześnie znajduje się w nim internat Technikum Leśnego. Zabytek nie jest dostępny do zwiedzania, ale można zobaczyć go z zewnątrz, a także przespacerować się po parku z egzemplarzami egzotycznego starodrzewia (np. sośnica japońska), założonym niegdyś przez Praschmów.


Przepiękny pałac tworzy wraz z parkiem nierozerwalną całość, która stanowi jedną z wizytówek województwa opolskiego. Wśród licznych zabytków województwa ten zasługuje na szczególną uwagę ze względu na doskonały stan zachowania. Jedynie brak możliwości zwiedzania pozostawia lekki niedosyt. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz