wtorek, 7 maja 2024

Radziecka baza wojskowa pod Berlinem. Miasto-widmo i opuszczone lotnisko

Poradziecka Baza 16. Armii Lotniczej to prawdziwe miasto-widmo i unikalna pamiątka po czasach Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Przed laty było to główne lotnisko logistyczne Sowietów we wschodnich Niemczech. Po wycofaniu Rosjan zostało zamknięte, a teren nigdy nie został ponownie zaadaptowany, dzięki czemu do dziś zachował się w doskonałym stanie...


Jeszcze przed II wojną światową Niemcy zbudowali pod Berlinem koszary oraz infrastrukturę ćwiczebną - między innymi most do ćwiczeń saperskich. Po zakończeniu działań wojennych i podziale Niemiec na demokratyczną Republikę Federalną Niemiec i komunistyczną Niemiecką Republikę Demokratyczną koszary znalazły się na terenie kontrolowanym przez Sowietów. Od lat 50. Rosjanie zbudowali własne miasteczko ze szkołą, przedszkolem, szpitalem, sklepami, halą sportową i elektrociepłownią. Powstały tereny rekreacyjne nad wodą, kino i teatr, aby wojskowi z rodzinami mogli poczuć się jak w domu. Miasto miało dostęp do linii kolejowej oraz posiadało własną bazę paliwową. W bezpośrednim sąsiedztwie sowieckiego miasta powstało lotnisko wojskowe specjalizujące się w przyjmowaniu dużych samolotów. Stacjonowały tu takie maszyny, jak IL-76 i AN-22, a także śmigłowce Mi 8T Mi-8 i Mi-6. Powstała wieża kontroli lotów, terminal pasażerski dla wojskowych, gigantyczny hangar oraz pas startowy o długości 2600 m! Przez pewien czas w bazie mieszkał Erich Honecker -  I sekretarz Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec i przywódca Niemieckiej Republiki Demokratycznej - który posiadał tutaj własną willę. Lotnisko było używane przez Rosjan do 1994 roku.
Po zjednoczeniu Niemiec i opuszczeniu kraju przez wojska radzieckie, zarówno miasto, jak i lotnisko zostały zamknięte. Sprawia to, że do dziś zachowały się w niezmienionym kształcie. Choć natura powoli odzyskuje odebrany jej przed laty teren, to wciąż w dobrym stanie zachowały się nie tylko budynki mieszkalne i usługowe, ale także cała infrastruktura lotniska z pasem startowym! Eksploracja bazy była niesamowitym przeżyciem i prawdziwą podróżą w czasie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz