czwartek, 28 września 2023

Klasztor w Broumovie. Diabelska Biblia i święte kości

Barokowy klasztor w Broumovie jest jednym z czeskich zabytków narodowych. Powstał w XIV wieku w miejscu gotyckiego zamku, a swój obecny kształt przyjął w trakcie późniejszych przebudów. Co skrywają mury tej barokowej perły?


Klasztor benedyktyński jest najbardziej okazałym zabytkiem Broumova. Widoczny do dzisiaj barokowy styl nadano mu podczas przebudowy w latach 1728-1733 według projektu architekta Kiliana Ignaza Dientzenhofera. Obecnie działa tu Centrum Edukacyjno-Kulturalne, a także muzeum. Zabytkowe wnętrza można zwiedzić z przewodnikiem, a podczas wycieczki zobaczycie między innymi... 

Reflektarz, czyli miejsce, w którym bracia zakonni spożywali posiłki. Musieli przy tym zachować całkowitą ciszę i słuchać czytania brata lektora. Sala mogła pomieścić do 80 osób. Obecnie w tym pomieszczeniu znajduje się znaleziona w klasztornym kościele kopia Całunu Turyńskiego,  która pochodzi z 1651 r. 


Kolejnym pomieszczeniem jest pięknie zdobiona biblioteka, której wystrój nawiązuje do klasycyzmu. Obowiązkiem benedyktyna było stałe poszerzanie swojej wiedzy, więc bracia spędzali tu po kilka godzin dziennie. Pierwotny księgozbiór biblioteki wynosił około 67 tysięcy woluminów,  jednak za panowania władz komunistycznych wiele ksiąg zostało zniszczonych. Wśród pierwotnych zbiorów znajdowała się księga "Kodex Gigas",  nazywana Diabelską Biblią. Była tu przechowywana w czasie wojen husyckich aż do 1594 r. Zdobione drewnem pomieszczenie to zakrystia. Jest ona miejscem przechowywania szat liturgicznych księży i ministrantów oraz przedmiotów liturgicznych. W zakrystii kapłani przygotowują się do odprawiania nabożeństw. 


Ostatnim i najwspanialszym miejscem na trasie zwiedzania jest kościół,  utrzymany, podobnie, jak pozostałe pomieszczenia w stylu barokowym. Oprócz ołtarza warto zwrócić uwagę na zdobione ławki brewiarzowe, a także boczne ołtarze, na których przechowuje się relikwie. 
Po 1945 roku mnisi zostali wysiedleni z klasztoru razem z niemieckojęzycznymi mieszkańcami Broumova. Od lat 50. w opactwie mieścił się obóz dla internowanych duchownych i zakonnic. W 1991 roku klasztor wrócił do Benedyktynów. Obecnie jest to przyjemne miejsce do zwiedzenia, a bliskość Broumovskich Ścian sprawia, że okolica jest wyjątkowo atrakcyjna nawet na kilkudniowy urlop. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz