niedziela, 15 stycznia 2023

Carboneum - nowe wcielenie wieży ciśnień Zabrzu

Na początku stycznia, korzystając z iście wiosennej pogody, wybraliśmy się na wycieczkę do Zabrza, aby odwiedzić jedną z najnowszych atrakcji Górnego Śląska. W pobliżu dobrze znanych zabytków techniki - Kopalni Guido oraz Sztolni Królowa Luiza - powstało Carboneum, czyli centrum wiedzy o węglu. Prawdziwą gratką jest jej lokalizacja - w dawnym zbiorniku ponad stuletniej wieży ciśnień, jednej z największych w tej części Polski!

Wieża ciśnień w Zabrzu na ulicy Zamoyskiego została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda przy wsparciu królewskiego radcy budowlanego Friedricha Loose'a. Inwestycję zlokalizowano w najwyższym punkcie wzniesienia na wysokości 305 m n.p.m. Prace budowlane trwały od 1907 do 1909 roku. Powstał obiekt o wysokości około 45 metrów. Wieża po 60 latach funkcjonowania zaczęła w latach 90. XX w. podupadać i dopiero w 2017, po przejęciu przez Muzeum Górnictwa Węglowego, podjęto działania mające na celu jej renowację. Stan wieży w 2008 roku i obecny porównać można na podstawie poniższych zdjęć. 

2008 / 2023

Wieża po remoncie pełni funkcje społeczne, edukacyjne, naukowe i kulturalne. W zaadaptowanych na nowo wnętrzach znajdują się sale konferencyjne, warsztatowe i biura. Największą atrakcja znalazła swoje miejsce w dawnym zbiorniku - na niższym poziomie działa kawiarnia ze stolikiem dla odważnych - znajdującym się w poliwęglanowym "pudełku", a wyżej zwiedzić można Carboneum - centrum wiedzy o węglu. Składa się na nie kilkanaście interaktywnych stanowisk z elementami multimedialnymi i laboratorium. Pod samą kopułą znajduje się niewielki punkt widokowy, z którego przy dobrej widoczności dostrzec można nawet oddalone o 100 km Beskidy! Obiekt jest częścią Muzeum Górnictwa Węglowego, które prowadzi także dwie znane i lubiane atrakcje Zabrza - Kopalnię Guido oraz Sztolnię Królowa Luiza.


Odwiedzenie Carboneum to pomysł na ciekawą wycieczkę dla całej rodziny. Multimedialna ekspozycja z eksperymentami z pewnością zainteresuje najmłodszych, a starsi za to docenią piękne widoki oraz wspaniałą rewitalizację wieży. Adaptacja takich obiektów na nowe funkcje to ciężki temat i tym bardziej należy docenić to, co zrobiono w Zabrzu. Górny Śląsk zyskał kolejne ciekawe miejsce warte odwiedzenia. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz