sobota, 9 kwietnia 2022

Jak polubić Lublin? Najpiękniejsze zabytki miasta

Dziś zaproszę Was na spacer po ostatnim mieście w ramach retrospekcji z 2014 roku. Pełen zabytków Lublin jest prawdziwym urbanistycznym skarbem wschodniej Polski. Jego sercem jest uznany za pomnik historii zespół miejski. Na szczególną uwagę zasługuje także zamek królewski, który był świadkiem ważnych historycznych wydarzeń dla naszego kraju. Zobaczcie sami...

Położony na wschodzie Polski Lublin jest stolicą województwa lubelskiego i stanowi dziewiąte co do populacji miasto naszego kraju (mieszka tam niemal 338 tysięcy osób). Odwiedziłam go podczas wakacyjnych wojaży osiem lat temu i dziś wracam do zdjęć z tamtego wyjazdu, by powiedzieć Wam nieco więcej o jego zabytkach. Ciekawostką jest, iż historia Lublina sięga aż VI wieku - istniała tu bowiem osada położona na szlaku handlowym znad Morza Czarnego. Od X do XV wieku miasto było administracyjnie powiązane z opisanym niedawno przeze mnie Sandomierzem. W 1569 roku na sejmie walnym podpisano tzw. Unię Lubelską - porozumienie pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Niedługo później książę pruski Albrecht Fryderyk Hohenzollern złożył hołd lenny Zygmuntowi II Augustowi.

Jan Matejko, Unia Lubelska (via Wikipedia Commons)

Po okresie rozkwitu administracyjnego, kulturowego i handlowego nastąpił w dziejach miasta słabszy okres od połowy XVII do XVIII wieku między innymi za sprawą epidemii dżumy oraz zniszczeń wojennych (Potop Szewdzki i wojna północna). Pod koniec XIX wieku miasto rozrosło się jako ośrodek przemysłowy dzięki włączeniu do rosyjskiej sieci kolejowej. XX wiek i dwie wojny światowe ponownie były trudnym okresem w dziejach miasta, które dotkliwie odczuło holokaust oraz niszczycielskie działania wojenne. Smutną pamiątką po tamtych czasach jest Muzeum na Majdanku na terenie dawnego obozu koncentracyjnego. Po 1945 roku miasto podniosło się z ruiny i umocniło swoją pozycję jako ośrodek akademicki. W 2007 historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny Lublina został uznany za pomnik historii.

Pisząc o Lublinie, chciałabym szczególną uwagę poświęcić zamkowi królewskiemu. Jego historia sięga XII wieku, kiedy powstała kasztelania lubelska. W II połowie XIII lub na początku XIV wieku powstała murowana wieża obronno-rezydencjonalna. Za panowania Kazimierza Wielkiego wzniesiono murowany zamek otoczony murem obronnym. Cieszył się on popularnością wśród Jagiellonów - to właśnie tu wychowywali się synowie Kazimierza Jagiellończyka pod czujnym okiem Jana Długosza. Około 1520 roku Zygmunt Stary zapoczątkował przebudowę obiektu na okazałą renesansową rezydencję królewską. Wspomniana wcześniej Unia Lubelska podpisana była, rzecz jasna, w zamkowych murach. 19 lipca 1569 na sejmie w Lublinie książę pruski Albrecht Fryderyk Hohenzollern złożył hołd lenny Zygmuntowi II Augustowi. W latach 1831-1954  zamek wykorzystywany był jako więzienie. Po jego likwidacji warownię przeznaczono na cele instytucji kultury. 


Zamek to zaledwie jeden z licznych lubelskich zabytków, które w skrócie chciałabym Wam przedstawić. Zapraszam na wirtualną wycieczkę...


Wieża Trynitarska


Trybunał Koronny (Stary Ratusz) 


Kamienice przy Rynku

Plac Łokietka – Brama KrakowskaBrama Rybna


Plac po Farze - odsłonięte ruiny XIII-wiecznego kościoła

Brama Grodzka

Kościół św. Jana

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz