niedziela, 27 marca 2022

Sandomierz - nie tylko "Ojciec Mateusz" ;-)

Sandomierz zasłynął parę lat temu za sprawą serialu, w którym ksiądz jeździ na rowerze i rozwiązuje kryminalne zagadki. Podczas wizyty w tym mieście nie spotkałam żadnego duchownego na jednośladzie, ale miasto i tak bardzo mi się spodobało. Zobaczcie, jak prezentuje się Sandomierz w ciepły, deszczowy dzień.

W województwie świętokrzyskim, nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach, leży Mały Rzym. Takim mianem zwykło się określać Sandomierz ze względu na jego położenie. Historycznie znajduje się w Małopolsce, a jego zabytkowe centrum w 2007 roku uznano za pomnik historii. Osadnictwo w tym miejscu istniało już w okresie neolitu; w X wieku powstała osada, a później gród i w końcu miasto. Według Galla Anonima jedno z trzech najważniejszych w Królestwie Polskim w okresie średniowiecza (obok Wrocławia i Krakowa). 

Miasto na przestrzeni wieków upadało i odradzało się. Najechali je Tatarzy w XIII wieku, zniszczyli Szwedzi w XVII stuleciu. Poza wojnami Sandomierz się odradzał - kwitł handel, gościła tu szlachta i koronowane głowy. W czasie zaborów miasto znacznie straciło swoje znaczenie administracyjne, a zniszczenia podczas I wojny światowej przypieczętowały ten los. W dwudziestoleciu międzywojennym planowano uczynić Sandomierz stolicą Centralnego Okręgu Przemysłowego i nowym miastem wojewódzkim, lecz II wojna światowa pokrzyżowała te plany. Współcześnie wielkim walorem miasta jest turystyka, a serial "Ojciec Mateusz" sprawił, że wiele osób przyjeżdża tu, by podążać śladami filmowego księdza-detektywa.

Sandomierz odwiedziłam ładnych parę lat temu, a dokładnie... osiem! Ale ten czas leci. Dziś podzielę się z Wami zdjęciami z tamtego wypadu i mam nadzieję, że uda mi się oddać ducha tego pięknego miasta. Mimo nieciekawej aury prezentowało się ono wyjątkowo malowniczo. 

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

Rynek i RatuszBrama Opatowska z 1362 roku i widoki z wieży


Podziemna trasa turystyczna


Kościół św. Jakuba w Sandomierzu

Malownicze zaułki i wąskie uliczki Sandomierza


Miasto nad Wisłą
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz