piątek, 25 marca 2022

Zalipie - wieś jak malowana

Położone w Małopolsce Zalipie może być najbardziej kolorową wsią w Polsce! Wszystko za sprawą sięgającej XIX wieku tradycji ozdabiania kwiecistymi malunkami drewnianych chat. W Zalipiu znajduje się obecnie około dwudziestu malowanych budynków, a jednym z najbardziej znanych jest Zagroda Felicji Curyłowej. Oto Zalipie - wieś jak z obrazka. 

Zalipie jest niedużą wsią w województwie małopolskim, która znana jest na całą Polskę że względu na swój unikatowy charakter. Malowane chaty sprawiają, że można się tu poczuć, jak w baśni. Zwyczaj dekodowania budynków pojawił się pod koniec XIX wieku, kiedy to mieszkanki wioski zaczęły ozdabiać wnętrza chałup kwiatami z bibułki i wycinankami oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Obrazy powstawały także na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach. 

Najbardziej znaną artystką z Zalipia była Felicja Curyłowa (1903-1974),  której budynki malowane we własnej zagrodzie jeszcze za jej życia stały się atrakcją turystyczną i ciekawostką etnograficzną. Po jej śmierci zagroda została odkupiona przez "Cepelię" i w 1978 roku przekazana muzeum w Tarnowie. Trzy lata później przeniesiono do niej XIX-wieczny budynek z innej części wsi. Obecnie zagroda stanowi skansen architektury i sztuki ludowej, który można zwiedzać. 

Ta niepozorna wieś jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski. Kolorowe kwiatowe malunki na drewnianych chatach czynią Zalipie prawdziwą gratką nie tylko dla miłośników sztuki ludowej. Jeśli jeszcze tam nie byliście, to koniecznie dodajcie to miejsce na swoją listę miejsc do odwiedzenia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz