niedziela, 21 listopada 2021

Zamek Cisy. Ruiny w cieniu Książa

O Zamku Książ słyszeli chyba wszyscy, do Starego Książa dotarli mniej liczni, a czy wiecie, że w Książańskim Parku Krajobrazowym znajduje się jeszcze jeden zamek? Mowa o ruinach warowni Cisy, którą dziś Wam zaprezentuję. 


Te urokliwe ruiny znajdują się na obrzeżach Książańskiego Parku Krajobrazowego, na wzgórzu nad rzeką Czyżynką, niedaleko wsi Cieszów. Brak dokładnych informacji na temat początków zamku, lecz najczęściej jego powstanie łączy się z postacią Bolka I Surowego - księcia świdnicko-jaworskiego. 

Cisy były budowlą murowaną na planie czworoboku,  z kamienną wieżą i budynkiem mieszkalnym. Zamek często zmieniał właścicieli i był oblegany podczas licznych wojen: został zniszczony podczas wojen husyckich w pierwszej połowie XV wieku i spalony w 1466 r. przez króla Węgier,  Macieja Korwina, ubiegającego się o tron czeski. 

Był wiele razy przebudowywany. W XV wieku dobudowano dziedziniec zachodni, a w XVI w. -wschodni z bramą, przez którą dziś wchodzimy na teren zamku. W 1634 roku został zniszczony przez wojska szwedzkie podczas wojny trzydziestoletniej i od tego czasu zaczął popadać w ruinę. 

Ponownie zainteresowano się nim w XIX wieku, kiedy to pojawiła się moda na romantyczne ruiny. Cisy chętnie odwiedzali goście ze Szczawna-Zdroju i Książa. Na początku XX wieku podjęto się prac konserwatorskich, a w 1961 r. zabezpieczono zamek jako trwałą ruinę i wpisano do rejestru zabytków. Dziś jest on jedną z licznych, choć raczej mniej znanych, atrakcji Dolnego Śląska.

Zamek Cisy docenią wszyscy miłośnicy ruin i wycieczek w tajemnicze miejsca. Warownia prezentuje się szczególnie pięknie jesienią - my odwiedziliśmy ją na początku listopada. Dolny Śląsk słynie z zamków, które chyba nigdy nie przestaną mnie zachwycać. Cisy są tego doskonałym przykładem. 

2 komentarze:

  1. Właśnie trafiłam na ten blog. Nazwa jest mi bliska, to moje motto 😊 Niedawno byłam na zamku Cisy w zimowej aurze prezentuje się baśniowo. Polecam drogę ze Strugi, u mnie na blogu ją opisuję. Serdecznie zapraszam 😊 https://bajecznadroga.blogspot.com/2021/12/miedzy-paacem-zamkiem-dolina-czyzynki.html?m=1

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za komentarz :-) Właśnie ze Strugi tam dotarliśmy. Zgadzam się - przepiękna trasa!

      Usuń