poniedziałek, 1 lipca 2019

Proszę Państwa, oto miś! Sanatorium i przedszkole koło Hali Stulecia

Odwiedzający Halę Stulecia i Pergolę raczej nie zwracają uwagi na ten niepozorny budyneczek. Nie ma co się dziwić - jego obecny stan pozostawia wiele do życzenia... A to jeden z budynków pokazowej wystawy Wuwa, którego autorem jest zasłużony dla Wrocławia architekt Richard Konwiarz.


Ten położony na uboczu Parku Szczytnickiego budynek zaprojektowany przez Richarda Konwiarza powstał w 1929 jako wzorcowe sanatorium dziennego pobytu dla dzieci - jeden z obiektów wzorcowego osiedla Wuwa. W sanatorium miały przebywać dzieci dotknięte bądź zagrożone chorobami płuc. Po zakończeniu wystawy Wuwa w budynku mieściło się przedszkole.

Wystawa Wuwa - 1929 rok; Heinrich Klette [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Po wojnie obiekt wykorzystano podczas Wystawy Ziem Odzyskanych w 1948 roku. Można było zostawić tu dzieci na czas zwiedzania wystawy (oczywiście za drobną opłatą). W tym samym roku postawiono też dwie figurki misiów, które możemy podziwiać do dziś. 

Figurki misiów z 1948 roku

Później w budynku ponownie działało przedszkole, następnie dom noclegowy "Pod Misiami", a na początku XXI wieku ośrodek opieki nad niepełnosprawnymi. Obecnie chyba trochę brakuje pomysłu na zaaranżowanie tego budynku, a dotychczasowe plany obejmujące między innymi centrum nauki i galerię sztuki spełzły na niczym.

Obecny stan sanatorium/przedszkola oraz pozostałości po dawnym basenie, a może fontannie?

A o samej Wuwie przeczytacie więcej TUTAJ.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz