czwartek, 8 lutego 2024

Na bogato. Zamek w Goli Dzierżoniowskiej, czyli Uroczysko Siedmiu Stawów

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej, czyli Uroczysko Siedmiu Stawów, w ciągu kilku lat z kompletnej ruiny stał się komfortowym czterogwiazdkowym hotelem. Mimo tak spektakularnej metamorfozy bryła zachowała swój XVI-wieczny charakter. Wspaniały piaskowcowy portal zdobiące główne wejście jest jednym z najcenniejszych tego typu zabytków na Dolnym Śląsku. 

Schloss Guhlau, bo tak brzmi jego niemiecka nazwa, został zbudowany w 1580 roku przez Leonarda von Rohnau. Wcześniej w jego miejscu, w okresie późnego średniowiecza, istniał dwór, a w XV w. wzniesiono czterokondygnacyjną basztę rycerską, która stanowi część zamku  od jego południowo-wschodniej strony. Von Rohnau wzniósł budowlę na planie czworoboku z małym dziedzińcem wewnętrznym, na którym do dziś rośnie 300-letnia lipa. Wejście do zamku ozdobiono piaskowcowym portalem, do którego wjeżdżało się przez kamienny most. Elewację ozdobiono sgraffito. 


Po wymarciu rodu von Rohnau zamek kilkukrotnie zmieniał właścicieli oraz podlegał nieznacznym przebudowom. W XVII wieku powstała wieża we wschodnim narożniku, a XIX stuleciu wieku wzbogacił się o neogotyckie mury obronne i krenelaże. Ostatnim właścicielem Guhlau był Christian Moritz von Gaffron und Prittwitz, który pod koniec II wojny światowej musiał uciekać ze swojego majątku. Ten został splądrowany i zniszczony, a następnie znacjonalizowany i pozostawiony na dziesięciolecia bez opieki. Z każdym rokiem obracał się w coraz większą ruinę. 


Lepsze czasy przyniósł dopiero XXI wiek. Trwająca 13 lat odbudowa pozwoliła przywrócić zamkowi pierwotne walory. Zrekonstruowano uszkodzone fragmenty renesansowego portalu, odtworzono dach, szczyty, okna, sklepienia oraz stary mur obronny. Wnętrza zostały zaaranżowane na potrzeby luksusowego hotelu, którego otwarcie nastąpiło w 2013 roku. Mimo licznych zmian, w części wnętrz udało się zachować pierwotny charakter budowli. 

Wśród licznych dolnośląskich zamków i pałaców zaaranżowanych na hotele, Gola Dzierżoniowska wyróżnia się wyjątkowo wysokim standardem. Trzeba przyznać, że jest to obiekt na najwyższym poziomie, a w szczególności urzekły nas bajeczne śniadania. Imponująca jest także sama budowla, której renesansowy charakter wyróżnia Uroczysko Siedmiu Stawów spośród podobnych obiektów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz