niedziela, 27 lutego 2022

Zamek w Bolkowie - gotyckie rytmy w gotyckich murach

Nad dolnośląskim miastem - Bolkowem - góruje średniowieczna forteca. Widoczny z daleka zamek jest największą atrakcją turystyczną okolicy, ale słynie też z czegoś innego. Co roku w jego murach odbywa się festiwal muzyki rockowej i gotyckiej - Castle Party. Zobaczcie, jakie jeszcze ciekawostki skrywa zamek w Bolkowie...

Bolków położony jest na Dolnym Śląsku, w powiecie jaworskim. Znajduje się w dolinie rzeki Nysy Szalonej, na pograniczu Sudetów Zachodnich i Sudetów Środkowych. Powstanie zamku Bolków pod koniec XIII wieku związane jest najsilniej z postacią Bolka I Surowego - księcia jaworskiego. Za jego czasów warownia została otoczona murami, postały kamienne budynki oraz charakterystyczna wieża dziobowa. Kolejna rozbudowa zamku przypadła na czasy Bernarda i Bolka II - powstał tzw. Dom Gotycki oraz dodatkowe mury i umocnienia. 


Bolko II zmarł bezpotomnie i zamek (oraz całe Księstwo Świdnicko-Jaworskie) znalazło się pod panowaniem czeskim. Ostateczny kształt zamek przybrał po rozbudowie w XVI wieku i był wówczas największą taką budowlą na Dolnym Śląsku. Był wielokrotnie atakowany i zdobywany. Obronił się co prawda podczas wojen husyckich, ale nie oparł się Jerzemu z Podiebradu w 1463 roku. Zdobyli go także Szwedzi podczas wojny trzydziestoletniej. Przez ponad sto lat - od 1703 do 1810 - znajdował się w rękach Cystersów z Krzeszowa. Po sekularyzacji stał się własnością Państwa Pruskiego, a następnie opustoszał i popadł w ruinę. Dopiero XX wiek przyniósł jego odrodzenie jako atrakcja turystyczna. Obecnie na zamku znajduje się muzeum i obiekt można zwiedzać. 

Bolków zasłynął także jako miejsce organizowanego od 1994 roku festiwalu Castle Party. Choć pierwsze trzy jego edycje odbyły się na zamku Grodziec, to od 1997 r. jego stałym miejscem jest zamek w Bolkowie. Impreza kręci się wokół muzyki w klimacie rocka gotyckiego, gothic metalu, elektro i industrialu. Najbardziej charakterystyczną cechą Castle Party są jego uczestnicy, którzy często ubierają się w fantazyjne i kunsztowne gotyckie stroje. Sprawia to, że festiwal w skali naszego kraju nie ma sobie równych. 

Castle Party 2018

Zamek w Bolkowie jest ciekawym miejscem na mapie Dolnego Śląska. Jedna z najbardziej znanych warowni w tym rejonie zasłynęła nie tylko ze swoich walorów historycznych, ale też z odbywającego się tu festiwalu muzycznego. Jak dla mnie, jest to absolutne must-see  województwa dolnośląskiego. Byliście już w Bolkowie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz