czwartek, 3 grudnia 2020

Krobielowice - z wizytą u pogromcy Napoleona

Żeby zwiedzać dolnośląskie zamki i pałace, nie trzeba wcale jechać daleko. Już 20 kilometrów od Wrocławia znajdziemy prawdziwą perełkę. W Dolinie Bystrzycy znajduje się malowniczy pałac w Krobielowicach, który zachwyci niejednego. W przeszłości należał on do człowieka, który zwyciężył samego Napoleona Bonapartego. Gotowi na wycieczkę?

Aby poznać historię tego miejsca, musimy cofnąć się do XIV wieku. Wówczas w Krobielowicach powstała wieża obronna, a następnie ufortyfikowany dwór. Dwa wieki później, gdy majątek znalazł się w rękach klasztoru premonstratensów, dobudowano 3 skrzydła w stylu renesansowym. Tak powstały pałac z czasem jeszcze bardziej się rozrósł - dobudowano barokową fasadę i 3 wieże. 

Najbardziej znanym właścicielem pałacu był Gebhard Leberecht von Blücher - pruski feldmarszałek, który pokonał Napoleona Bonapartego w słynnej bitwie pod Waterloo. W podzięce za zasługi król Prus Fryderyk Wilhelm III obdarował zasłużonego wojskowego majątkiem w Krobielowicach. Feldmarszałek zmarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku w 1819 roku i został pochowany w pobliskich Wojtkowicach. Po paru latach, jako ostatecznie miejsce pochówku bohatera wybrano wzgórze sosnowe w Krobielowicach i wybudowano tam, stojące do dziś, mauzoleum.

Początkowo planowano postawienie grobowca w formie piramidy, na której ściętym wierzchołku miał spoczywać lew, a po bokach pomnika miały stać dwa sfinksy. Do zbudowania chciano wykorzystać granit ze Ślęży, jednak trudności techniczne spowodowały porzucenie tego planu. Finalnie zbudowano walcowate mauzoleum o wysokości 11 metrów. Nad jego wejściem znalazł się medalion z popiersiem feldmarszałka - niestety obecnie mocno zniszczony. Mimo upływu lat grobowiec prezentuje się tajemniczo i dostojnie. Znajduje się tuż przy drodze wojewódzkiej 346 w Krobielowicach. 

Majątek w Krobielowicach pozostał w rękach potomków von Blüchera do 1945 roku. Po drugiej wojnie światowej w pałacu mieściły się mieszkania pracownicze PGR-u. Wnętrza pałacu zostały zdewastowane i nie zachował się ich oryginalny wystrój. Obecnie obiekt znajduje się w prywatnych rękach dalekiego krewnego Blücherów, który odrestaurował pałac i urządził w nich hotel, restaurację, a na pobliskich terenach powstało pole golfowe.

Wokół pałacu, oprócz wspomnianego mauzoleum, zachowało się kilka wartych wspomnienia budynków. Wśród nich należy wspomnieć zabudowania gospodarcze: oficyna, stajnia, folwark i dom czeladny - niestety nie wszystkie zostały odnowione. Do posiadłości prowadzi brama z 1878 roku zbudowana częściowo z granitu i drewna. Pierwotnie miała ona spuszczaną kratę oraz most, do którego budowy użyto jednego z pałacowych portali.


Krobielowice są przyjemnym dla oka przykładem na to, jak można odrestaurować zabytek i urządzić w nim dobrze prosperujący biznes. Historia przenika się tu ze współczesnością i coś dla siebie w tym miejscu znają zarówno miłośnicy luksusowego wypoczynku, jak i pasjonaci historii. A to wszystko "pod nosem" - zaledwie rzut beretem od Wrocławia. Wybierzecie się?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz