piątek, 20 września 2019

Poszła Karolinka do Gogolina...

...a Karliczek za nią, jak za piękną Panią z flaszeczką wina! Znacie tę piosenkę? Dziś zawędrujemy do Gogolina; poznamy Karolinkę, która czasem szła też do czeskiego miasta, a także zobaczymy niezwykłą budowlę będącą pamiątką po przemyśle wapienniczym w tym rejonie.


Zacznijmy od materiału muzycznego:Tak dziś brzmi najpopularniejsza wersja piosenki o Karolince i Karliczku, ale na przestrzeni lat pojawiały się pewne rozbieżności. Jest to przecież piosenka ludowa, przekazywana z ust do ust, więc wykonania różnych osób mogły się od siebie różnić. I tak w jednej z wersji Karolinka idzie nie do Gogolina, a do czeskiego Bogumina. W innej zmierza nie do, a od Bogumina. Czy do Gogolina - tego nie wiemy ;-) Są też wersje, w których występuje Karlinka, nie Karolinka i nie idzie ona, a jedzie. 

Jedno jest pewne - dziś wszyscy znamy tę wersję spopularyzowaną przez Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, a Gogolin zaistniał w ludzkiej świadomości właśnie dzięki tej piosence. Miasto w województwie opolskim jest tak dumne z historii Karolinki i Karliczka, że uczyniło z piosenki hejnał Gogolina, a także umieściło z bohaterów utworu w swoim herbie. A jeśli ktoś z Was zawędruje kiedyś do Gogolina, to z pewnością trafi na pomnik upamiętniający parę... i tak, odwzorowanie jest tak wierne, że Karliczek trzyma w ręku swoją flaszeczkę wina, z którą wędrował za Karolinką.


Herb Gogolina oraz zdjęcie pomnika Karolinki i Karliczka... z flaszeczką wina :-)

Jednak Gogolin to nie tylko skoczna piosenka. Miasto powstało na złożach wapienia, co zaowocowało rozwojem przemysłu wapienniczego w tym rejonie. W centralnej części miasta przez 120 lat funkcjonowały zakłady z charakterystycznymi piecami do wypału wapna - wapiennikami. W drugiej połowie XIX wieku było ich w całym miasteczku aż 47 - najwięcej w całym województwie opolskim! Te położone niedaleko pomnika Karolinki i Karliczka pochodzą z 1874 roku i nazywane są wapiennikami Dombrovsky'ego. Użytkowano je do 1988 roku. Miały sporo szczęścia, bo w przeciwieństwie do pozostałych pieców, nie zostały rozebrane, a miasto uczyniło z nich centralny punkt nowego placu śródmiejskiego. Miejsce to ma stać się sercem Gogolina i zarazem pamiątką po przemysłowej historii okolicy. 


Na pierwszy rzut oka niepozorny Gogolin też ma swoją historię do opowiedzenia. W województwie opolskim jest wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia - oprócz samej stolicy województwa warto wspomnieć choćby o zamkach w Niemodlinie czy Rogowie Opolskim oraz o pałacu w Mosznej. A przy okazji, będąc w okolicy, zajrzycie do Gogolina zobaczyć, czy Karliczek doczekał się w końcu zainteresowania swojej ukochanej Karolinki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz