niedziela, 21 października 2018

Mściwojów - pawilon na wodzie i inne atrakcje po drodze do Jawora

Podzielę się dziś pięknym miejscem, na temat którego nie znalazłam wielu informacji, ale pozwólmy zdjęciom mówić samym za siebie. Ruiny pałacu oraz pawilonu na wodzie znajdują się w powiecie jaworskim, zatem warto zatrzymać się tu, jadąc do Kościoła Pokoju w Jaworze. A jeśli lubicie "patrzeć na świat z góry", to tuż obok czeka na Was wieża widokowa nad malowniczym zalewem. 


Kupiło mnie to miejsce od pierwszego wejrzenia, zauroczyło mnie, odkąd podczas internetowego szperactwa zobaczyłam gdzieś zdjęcie zrujnowanego pawilonu na wodzie. Bez zbędnej zwłoki Mściwojów powędrował na moją google-mapę "Miejsc, które chcę zobaczyć", a że okazało się, że to rzut beretem od Jawora, to korzystając z pierwszej niezagospodarowanej soboty, zasugerowałam mężowi, że może byśmy tak gdzieś pojechali (jakbyśmy nie jeździli gdzieś w każdy weekend). Mając na uwadze ilość benzyny w baku, padło na Jawor. I coś jeszcze po drodze.


O Mściwojowie (niem. Profen) wiadomo niewiele. W XVIII wieku z inicjatywy hrabiego von Nostitz istniejący w tym miejscu renesansowy dwór przebudowano na pałac. Neobarokowy pawilon na wysepce powstał prawdopodobnie w XIX wieku. Ostatnimi właścicielami posiadłości byli hrabia Constantin von Pfeil, który zginął w Rosji, oraz hrabia von Wolkenstein - Trostberg. Po wojnie majątek przejęty został przez PGR, a w 1953 roku pałac spłonął. Od tego czasu niszczeje.

Niszczejący pałac i folwark. 

Dotarłszy do Mściwojowa, warto wybrać się także na jego obrzeża - nad zbiornik wodny o takiej samej nazwie, jak wieś. Jest to sztuczny zalew powstały na skutek przedzielenia koryta rzeki Wierzbiak zaporą ziemną o wysokości około 7,6 m i długości 300 m. W kwietniu 2015 roku nad jego brzegiem udostępniono wieżę widokową o wysokości 25,7 m. Roztacza się z niej piękny widok na zalew i jego okolicę. 


W miejscach niepozornych na próżno szukać topowych atrakcji turystycznych, ale nieraz warto zatrzymać się gdzieś po drodze, aby podziwiać takie małe, lokalne perełki. Wieś Mściwojów jest dla mnie przykładem na to, że warto szukać.

2 komentarze:

 1. Cudownie,że Ktoś o Mściwojowie pisze, tu na prawdę warto zaglądnąć. Mściwojów z roku na rok bardzo się zmienia, wielu "mieszczuchów" i nie tylko, chce tu mieszkać.
  Jako Mściwojowianka bardzo wszystkich zapraszamy.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo nas Mściwojów urzekł. Pozdrowienia z Wrocławia :-)

   Usuń