poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Spójrz na to z góry - punkty widokowe Pragi

Praga jest ciekawym i, wbrew pozorom, dość górzystym miastem. Sprawia to, że w stolicy Czech znajduje się wyjątkowo dużo miejsc, z których można podziwiać panoramę okolicy, bowiem do rozmaitych wież dochodzą także wzgórza często wzbogacone o dodatkowe konstrukcje czy tarasy widokowe. Jeśli chcecie na chwilę zwolnić tempa i spojrzeć na tłumy turystów - oraz oczywiście przepiękną Pragę - z góry, wybierzcie się na jeden z punktów widokowych. 


Wzgórze Petřín

To dość znane i chętnie odwiedzanie przez turystów miejsce. Pełne ogrodów wzgórze na lewym brzegu Wełtawy przyciąga spacerowiczów za sprawą infrastruktury powstałej na potrzeby praskiej jubileuszowej wystawy krajowej z roku 1891. Powstała tu między innymi kolejka linowa, Labirynt Luster i Petřínská rozhledna, czyli wieża widokowa. 65,5-metrowa stalowa konstrukcja jest kopią wieży Eiffla i stanowi najwyższy obiekt tego typu w Czechach. Do 1989 roku znajdowały się na niej nadajniki radiowe oraz stacje zagłuszające Radio Wolna Europa. Na wzgórzu możemy odwiedzić także Obserwatorium astronomiczne Štefánika czy Stadion Strahov - największy stadion piłkarski i drugi co do wielkości obiekt sportowy świata.


Zamek na Hradczanach
Praski Zamek - jak na siedzibę królów czeskich przystało - góruje nad miastem. Jego historia sięga IX wieku i przez setki lat przechodził wiele przeobrażeń. Dziś znaduje się nawet w Księdze Rekodrów Guinessa jako największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie. Z zamku i jego licznych tarasów oraz prowadzących do nich schodów roztacza się przepiękny widok na Pragę. Nie sposób nie docenić walorów widokowych tego miejsca.


Staromiejska Wieża Mostowa
Zbudowana w 1380 r. wieża jest jednym z najwybitniejszych światowych przykładów architektury gotyckiej. Położona na brzegu Wełtawy, przy samym Moście Karola, stanowiła bramę do Starego Miasta i zarazem symboliczny łuk triumfalny na trasie procesji koronacyjnych czeskich królów. Ze szczytu wieży możemy obserwować zarówno Hradczany i Malá Stranę, jak i widok w kierunku Rynku Staromiejskiego. Doskonale widać także Most Karola i mrowie ludzi, które potrafi skutecznie zniechęcić do przejścia na drugą stronę rzeki.


Wieża Ratusza Staromiejskiego
W samym sercu Rynku Staromiejskiego znajduje się Ratusz Starego Miasta z 70-metrową wieżą. Ratusz powstał za panowania króla Jana Luksemburczyka w XIV wieku w wyniku zaadaptowania znajdującej się w tym miejscu kamienicy. Dobudowano wieżę i kaplicę, a w kolejnych latach budowla rozrastała się także o kolejne elementy. Na szczyt wieży dostać się można dwiema windami albo pokonać ten dystans pieszo. Widok na Stare Miasto oraz Hradczany rekompensuję wysoką cenę biletu (250 CZK w 2018 r.). W Ratuszu zwiedzić można także zabytkowe wnętrza oraz podziemia. 


Brama Prochowa 
W obrębie Starego Miasta wspiąć można się również na 65-metrową Bramę Prochową. Genezy nazwy bramy należy szukać w wiekach XVII i XVIII, kiedy to w budynku składowano proch. Jej budowę rozpoczęto w 1495 roku na zlecenie Władysława II Jagiellończyka. Po przeniesieniu siedziby królewskiej na Hradczany w roku 1483 brama utraciła znaczenie reprezentacyjne. Swój obecny kształt zawdzięczna przebudowie z XIX wieku. Brama Prochowa niezaprzeczalnie jest jednym z symboli Pragi.


Wieża telewizyjna Žižkov
To miejsce różni się znacząco od pozostałych zamieszczonych w tym rankingu. Przede wszystkim jest to młody obiekt zbudowany w latach 1985-1992, który wyróżnia się także ponadprzeciętną wysokością - 216 metrów. Wieża od samego początku wzbudzała wiele kontrowersji. Wiele emocji budził kontrast nowoczesnej żelbetowej konstrukcji będącej w opozycji do historycznej zabudowy dzielnicy Žižkov. Liczne protesty wznieciło także ulokowanie wieży telewizyjnej praktycznie w centrum miasta - obawiano sie negatywnego wpływu promieniowania elektromagnetycznego na środowisko oraz mieszkańców (w badaniach żadna z tych tez nie znalazła potwierdzenia). Kontrowersyjna była także decyzja zbudowania wieży na terenie starego cmentarza żydowskiego, który został już częściowo naruszony, kiedy w latach 50. na jego terenie utworzono park. Ostatecznie po konsultacji z gminą żydowską zdecydowano sie przenieść szczątki, a ocalały, niewielki skrawek cmentarza można zwiedzić w bezpośrednim sąsiedztwie wieży. Na wysokości 93 metrów zlokalizowano punkt widokowy, a nieco niżej - restaurację oraz pokój hotelowy. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga nawet 100 kilometrów.


Wzgórze Vitkov 
Będąc na Žižkovie warto przejść się na nieodległe wzgórze Vitkov z pomnikiem Jana Žižki, chociaż określenie pomnik w najmniejszym stopniu nie oddaje ogromu tego monumentu. Wódz husycki został uwieczniony w ponoć największym - a napewno jednym z najwiekszych na świecie - pomniku konnym wykonanym z brązu. Za jeźdźcem wybudowano monumentalny budynek, w którym w latach 1953-1990 mieściło się mauzoleum Klementa Gottwalda - komunistycznego prezydenta Czechosłowacji. Ciało Przywódcy Narodu było przez 9 lat (do kremacji w 1962 roku) wystawione na widok publiczny i podtrzymywane w "świeżości" dzięki nowoczesnemu zapleczu technicznemu. W 1990 po aksamitnej rewolucji urnę z prochami umieszczono we wspólnym grobie dygnitarzy komunistycznych na cmentarzu w Olszanach. Ze wzgórza - naturalnie - rozpościera się wspaniały widok na Pragę. Na mnie szczególne wrażenie zrobił ogromny wiadukt kolejowy.


Wyszehrad
Na południe od Starego Miasta, na prawym brzegu Wełtawy, znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych Pragi – Zamek Wyszehradzki. Według legendy swoją siedzibę miał tutaj czeski władca Krok, którego córka Libusza miała sen, według którego należało w pobliskich lasach odnaleźć człowieka, który ciosał właśnie próg do swojego domu i w tym miejscu wznieść nowe miasto. Sen spełnił się, a miasto otrzymało nazwę "próg", po czesku Praha. Zamek Wyszechradzki stał się, obok Hradczan, drugą najważniejszą siedzibą władców czeskich w X wieku. Ze wzgórza rozpościera się widok zarówno na historyczną część Pragi, jak i na południową, obfitującą w nowoczesne biurowce.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz