środa, 21 września 2016

Wieża melancholii. Wieża Quistorpa w Szczecinie

Dziś przedstawiam kolejne wspomnienie z ubiegłorocznej jesieni i z pewnością nie ostatnie. Przez dwa miesiące podróżowałam po Polsce i odwiedzałam różne miejsca w poszukiwaniu perełek takich jak ta ze Szczecina.

W szczecińskim Lesie Arkońskim znaleźć można miejsce równie magiczne, co przygnębiające. Na wzgórzu wśród drzew znajdują się ruiny wieży widokowej – tak zwanej Wieży Quistorpa z 1904 r. Przed wojną było to jedno z ulubionych miejsc spacerów szczecinian. Na parterze znajdowała się kawiarenka, a z wysokości 25 m można było oglądać piękną panoramę miasta. Wieża była nie lada atrakcją i prawdziwą ikoną Szczecina. Co ciekawe, zbudowano pod nią także podziemny schron, wejście do którego znajduje się przy samej wieży. Niestety jest on częściowo zasypany i zamurowany. 

Okoliczności i dokładny czas zburzenia wieży nie są do końca znane. Możliwe, że została ona zniszczona w 1944 r. podczas alianckich nalotów bombowych albo że wysadzili ją Niemcy w 1945 r. podczas walk o Szczecin, ponieważ stanowiła łatwy punkt odniesienia dla radzieckiej artylerii. 

Po wieży dziś zostały same ruiny, ale nawet one mają w sobie coś pięknego.

Z ciekawostek warto dodać, że w Szczecinie odwiedzić można jeszcze jedną budowlę tego typu - Wieżę Gocławską, dawniej zwaną Wieżą Bismarcka. Zachowała się w znacznie lepszym stanie, ale wstęp do niej nie jest możliwy. 


1 komentarz: