niedziela, 30 czerwca 2024

Park i pałac w Iłowej. Sztuka orientu na śląskiej ziemi

W roku 1000 Bolesław Chrobry udał się na zachodnie rubieże swego państwa, aby w okolicach Iłowej powitać swojego gościa Ottona III i razem z nim udać się na zjazd do Gniezna. Jednak współcześnie Iłowa najczęściej kojarzona jest z zespołem pałacowo-parkowym, w którym na początku XX wieku powstał pierwszy ogród japoński w Europie, a inspirowany kulturą chińską Mostek Miłości powstał bynajmniej nie z zakochania, a... z powodu sąsiedzkiego konfliktu. Poznajcie niezwykłe zabytki Iłowej.


Renesansowy pałac w Iłowej został zbudowany w miejscu dawnego zamku w 1626 roku przez Christopha von Schellendorfa. W 1902 roku właścicielem włości został ambasador cesarskich Niemiec na dworze Cesarza Japonii, hrabia Friedrich Maksymilian von Hochberg, który był szwagrem słynnej księżnej Daisy z Książa. Przyczynił się on do rozbudowy pałacu inspirowanej swoimi podróżami do Japonii i Azji. Obecnie w rezydencji znajduje się siedziba Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. Pałac otoczony jest parkiem o powierzchni 12,5 hektarów.



Na początku XX wieku hrabia Hochberg założył pierwszy w Europie ogród japoński. Mężczyzna dzięki swoim podróżom stał się pasjonatem sztuki orientu i sztuki ogrodowej. Do dziś zachowały się układ ścieżek, kanałów, sztuczne jeziorko i wyspy. To właśnie ogród w Iłowej stał się inspiracją dla ogrodu japońskiego we Wrocławiu.


Po zachodniej stronie pałacu znajduje się unikalny na skalę kraju ogród chiński. Rozpoczyna się basenem z fontanną, a kończy mostkiem z chińską pagodą. Ogród ciągnie się przez cały park i stanowi jego główną oś. Jego unikalnym elementem są dwa ceglane mury z otworami zwanymi bramami księżyca. W ogrodzie rosły dalie, cisy i rośliny zielonolistne. 


Konstrukcja wieńcząca ogród chiński zwana jest Mostkiem Miłości, jednak biorąc pod uwagę historię jej powstania, nazwa ta brzmi mocno ironicznie. Budowla nie została zainspirowana tylko miłością do kultury dalekowschodniej, ale sąsiedzkim konfliktem między hrabią Hochbergiem a Hansem Winklerem - właścicielem terenu ulicy Ogrodowej. Hochberg zbudował więc mostek, aby móc swobodnie dostać się do swoich włości po drugiej stronie drogi. 


Niezwykły park i pałac w Iłowej mimo upływu lat zachwyca swoją unikalnością oraz interesującą historią. Doskonały stan zachowania oryginalnego układu sprawia, że jest to jeden z ciekawszych, choć raczej mało popularnych, zabytków województwa lubuskiego.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz