wtorek, 12 grudnia 2023

Opuszczone kino "Uciecha" w Czeladzi. Brak powodów do radości

Jeśli lubicie urbex i scenę w kinie z "Bękartów wojny", to będziecie zachwyceni. Jeśli nie, to też może Wam się spodobać, bo pokażę Wam miejsce absolutnie wyjątkowe. Mimo zniszczeń budynek wciąż wzbudza zachwyt, ale też przerażenie - w 2011 roku na jego tyłach doszło do makabrycznej zbrodni. 

Zrujnowany budynek Kina "Uciecha" w Czeladzi wzniesiono w latach 1924-1929 jako remizę strażacką. Wewnątrz znajdowało się także dwuizbowe mieszkanie stróża, sala do ćwiczeń dla orkiestry, świetlica, sekretariat oraz sala posiedzeń zarządu. Na parterze funkcjonowała restauracja, a sala teatralna (później kinowa) mogła pomieścić aż 500 osób. 


W 1930 roku zaczęło funkcjonować Kino "Czary", którego nazwę po 1945 roku zmieniono na funkcjonującą do dziś "Uciechę". W czasie II wojny światowej budynek został przejęty przez wojsko niemieckie, które utworzyło w nim "Deutschehaus". W okresie PRL kino stało się kulturalnym centrum Czeladzi, jednak problemy finansowe doprowadziły na przełomie lat 80. i 90. do jego zamknięcia. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i niszczeje. 


W 2011 roku na tyłach budynku doszło do makabrycznych wydarzeń. 14-letni Damian, uczeń szkoły specjalnej w Czeladzi, spotkał 17-letniego Dawida K. Ten upoił go alkoholem, z zamiarem obrabowania go z telefonu. Doszło do rękoczynów, w efekcie których Dawid K. zatłukł na śmierć Damiana deskorolką. Jego ciało zrzucił do piwnicy Kina "Uciecha". Następnie spotkał się z kolegą, któremu opowiedział o zdarzeniu i pokazał miejsce ukrycia zwłok. Morderca ze wspólnikiem wpadli w ręce policji dość szybko, następnego dnia, gdy próbowali ukraść w sklepie butelkę wódki. Natychmiast trafili do aresztu. 


Kino "Uciecha" już od 30 lat straszy w centrum Czeladzi, czekając na odpowiedzialnego gospodarza. Jest to niewątpliwie łakomy kąsek dla miłośników urbexu, ale też miejsce schadzek osób niekoniecznie odpowiedzialnych, o czym świadczą zniszczenia i duże ilości potłuczonego szkła. Na górnej kondygnacji widać już walący się dach i jeśli nic się tu nie zmieni, wkrótce może dojść do kolejnej tragedii. Niestety obecnie w Kinie "Uciecha" nie za bardzo jest się z czego cieszyć. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz