poniedziałek, 20 września 2021

A-a-a, zamki dwa. Stary i Nowy Zamek w Żywcu

Żywiec większości kojarzy się z piwem. Muzeum Browaru to niewątpliwie najbardziej znana atrakcja miasta, ale nie jedyna - dziś pokażę Wam, że jest to też gród dwóch zamków. Stary i nowy, twierdza i pałac. Jak się prezentują i czy warto je zobaczyć? Ocenicie sami. 

Stary Zamek w Żywcu znajduje się w centrum miasta, u wlotu do przepięknego Parku Habsburgów. Nazywa się go starym, aby odróżnić go od Nowego Zamku, a właściwie pałacu, wzniesionego tuż obok. Warownia powstała w I połowie XV wieku i początkowo składała się z pojedynczej wieży mieszkalnej oraz drewnianych zabudowań. Jeszcze w tym samym wieku nastąpiła rozbudowa, w efekcie której powstały cztery wieże mieszkalne, dziedziniec oraz mury obronne z basztami.

Koniec XVI wieku przyniósł przebudowę na styl renesansowej rezydencji z krużgankami i attykami. Następne renowacje zawdzięczamy Wielopolskim (w stylu barokowym) i Habsburgom, którzy nadali zamkowi widoczny do dzisiaj kształt. Podczas II wojny światowej obiekt przejęli Niemcy, a po zakończeniu walk miasto Żywiec. Musiało jednak upłynąć wiele lat, aby zamek został porządnie zagospodarowany. Nastąpiło to w 2005 roku i od tego czasu w zabytkowych murach działa Muzeum Miejskie. Wystawy prezentują między innymi znaleziska z wykopalisk archeologicznych oraz przybliżają historię miasta. 


Nowy Zamek, a właściwie Pałac Habsburgów, powstał w XVIII wieku, a w XIX stuleciu Habsburgowie przebudowali go, nadając mu obecny kształt. Budowla jest dwukondygnacyjna i reprezentuje styl klasycystyczny. Ostatnia renowacja miała miejsce w 1911 roku. W pałacowych wnętrzach znajduje się między innymi lustrzana sala balowa, a zgromadzona kolekcja sreber miała wagę szacowaną na 500 kg (niestety podczas wojny została wywieziona przez Niemców). 

Po II wojnie światowej, aż do 2013 roku w pałacu mieścił się Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych. W czasach współczesnych o pałac upomnieli się przedwojenni właściciele - Habsburgowie. W efekcie w jednym ze skrzydeł rezydencji w 2001 r. zamieszkała księżna Maria Krystyna Altenburg z Habsburgów - córka dawnych właścicieli pałacu. Pozostała w nim aż do swojej śmierci w 2012 roku. Pałac obecnie stoi nieużytkowany, ale według informacji prasowych miasto znalazło nowego dzierżawcę. W obiekcie będzie działać szkoła podstawowa i przedszkole. 

Pisząc o Starym i Nowym Zamku w Żywcu nie sposób nie wspomnieć o przylegającym doń parku. Powstał on w XVIII wieku, w stylu francuskim, a w późniejszym okresie przekształcono go w park krajobrazowy w stylu angielskim. Podczas spaceru zobaczyć można między innymi Domek Chiński z XVIII wieku, mini zoo oraz park miniatur (niestety ten ostatni podczas naszej wizyty był zamknięty). 

Żywiec jest ciekawym miastem na jednodniowy wypad. Można zwiedzić słynne Muzeum Browaru Żywiec oraz piękne rezydencje - Stary i Nowy Zamek. W samym parku można z powodzeniem spędzić pół dnia. Zresztą przekonajcie się sami! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz